„Doufali jsme v lepší výsledek, ale báli jsme se horšího. Je to takové Pyrrhovo vítězství, je škoda, že se nám nepodařilo sloučit většinu místních uskupení pod jednu značku,“ posteskl si lídr Pardubáků František Brendl.

Pardubáci se během sčítání hlasů netajili s tím, jaká koalice by se jim po volbách zamlouvala. „Pardubice by si zasloužily primátora z ODS,“ poznamenal Jiří Lejhanec. Podle Brendla jsou přirozeným spojencem Pardubáků kromě ODS také Piráti a Sdružení pro Pardubice (SPP).

Právě SPP patří k poraženým letošních voleb. Před osmi lety byla strana v Pardubicích druhá nejsilnější a Štěpánka Fraňková obsadila post primátorky. Nyní se SPP muselo spokojit se ziskem 6,15 procent.

Čekali víc

„Čekali jsme víc, není to ideální výsledek. Bohužel jsme asi dojeli na to, že jsme nedokázali lidem odprezentovat, že Sdružení pro Pardubice je první strana, která měla v názvu slovo Pardubice. Takových uskupení je tady teď hodně. Myslím si, že náš tým kampaň odpracoval, ale nepřišlo tolik procent voličů, kolik jsme si představovali. Bylo hezky, tak asi odjeli na chalupu,“ uvedl předseda SPP René Živný.

Neúspěch zaznamenala také ČSSD. „Výsledky odráží celospolečenskou náladu, která není pro ČSSD příznivá. Měli jsme samozřejmě vyšší ambice, ale myslím, že se pozitivně projevila naše práce na radnici, protože jsme dopadli mnohem lépe než třeba kolegové v Hradci Králové,“ uvedl lídr sociálních demokratů a náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Koaliční potenciál

S pátým místem jsou spokojeni představitelé Koalice pro Pardubice (KPP). KPP disponuje slušným koaličním potenciálem.

„Zahájili jsme jednání o široké koalici, ale budeme v jednáních pokračovat, protože musíme mít stejné programové a personální průsečíky. Jednali jsme s ANO, ČSSD, ODS a Sdružením pro Pardubice. S výsledkem jsem spokojená. Chtěla jsem kolem 7, 8 procent, samozřejmě bych byla radši za dvojciferné číslo,“ sdělila lídryně KPP Ludmila Ministrová.