„Mám pocit, že se nám Pardubice pomalu, ale jistě stávají noclehárnou pro cizí dělníky z Ukrajiny, Bulharska, Slovenska a Mongolska.“ S tímto steskem se obrátila čtenářka Růžena na Pardubický deník.

„Když chci ráno do města, jede se mnou plný autobus naložený Mongoly. Jak se vracím zpátky, situace je stejná.“
„Myslím, že to je cesta do pekel. Když to takhle půjde dál, za několik let už se v Pardubicích nedomluvíme česky,“ domnívá se paní Růžena.
„Město by společně s velkými podniky, jako je Foxconn, Panasonic a další, mělo více dbát na to, aby se i ve fabrikách udrželi čeští lidé. Jinak se za chvíli ze zahraniční menšiny stane většina,“ varuje obyvatelka Pardubic, která prý ve městě perníku žije už přes třicet let, ale takový příliv cizinců nepamatuje.
„O tomto problému víme. Na jednu stranu je dobře, že je tu tak rozvinutý průmysl a nízká nezaměstnanost, na druhou stranu by určitě bylo lepší, kdyby tu bylo dost lidí z Česka, kteří by tu měli i trvalé bydliště,“ řekl pardubický primátor Jaroslav Deml.

„I když se v Pardubicích staví poměrně dost, nemáme takové možnosti, abychom tu dokázali ubytovat dvanáct tisíc brigádníků. To by muselo vzniknout nové sídliště typu Polabin,“ uvedl Deml.

„Ve spolupráci s firmami, které zahraniční brigádníky zaměstnávají, se snažíme, aby se tito lidé přizpůsobili co nejvíce zdejším podmínkám a respektovali naše zvyklosti. To se snad zatím daří,“ je přesvědčen primátor Pardubic.

„Slováci, Ukrajinci a Poláci, kteří zde byli zaměstnáváni, už se začínají stavět na nohy a přesouvají se jinam, proto se v Pardubicích objevují Rumuni, Bulhaři, Mongolové či Vietnamci,“ vysvětlil Jaroslav Deml.

„Tito lidé zde žijí, pracují a něco tu i utratí, prostě se s nimi musí počítat,“ pokračoval pardubický primátor.
„Nebojím se toho, že by tu do budoucna bylo více cizinců než Čechů. Prolínání národů a kultur se bránit nelze, taková je realita. Navíc jeden od druhého se můžeme vzájemně něco naučit,“ dodal Deml.

„Proti cizincům nic nemám. Když se zařadí do naší společnosti, jsou slušní a poctivě pracují, tak s nimi nemám problém,“ potvrdil slova primátora obyvatel krajského města Michal Novotný.