Do africké Keni měli odletět již počátkem roku, jejich plán pomáhat nemocným Afričanům však narušily nečekané nepokoje po prosincových prezidentských volbách. Pardubáci Aleš Bárta a Jiřina Špeninová tak museli čekat, až se bezpečnostní si〜tua〜ce v této africké zemi uklidní.

Na nairobské letiště dorazili o uplynulém víkendu s cílem pokračovat v projektu humanitární organizace Adra, která v Keni v Itibu zřídila zdravotnické zařízení.

„Konečně se nám podařilo naplánovat další část projektu a odletět. Povolební nepokoje a násilí, které se v zemi odehrávaly od voleb, nám původní odlet v polovině ledna posunuly až na uplynulý pátek,“ hlásil již z Afriky Aleš Bárta, manažer projektu, který již v Keni působil. Zpoždění na druhou stranu má i svou pozitivní stránku. Organizaci Adra se mezitím podařilo získat přepravce pro rekordní náklad léků a dalších potřebných věcí. „Nabídli nám, že zdarma přepraví v rámci humanitární pomoci tři sta kilogramů zdravotnického materiálu a léků. To je pro nás obrovská pomoc.“ Podle Aleše Bárty se jejich náklad do Afriky nakonec skládal z devětadvaceti velkých krabic.

Do Keni dovezli tři metráky nejen léků

Do Keni se o víkendu vrátil Aleš Bárta z Pardubic, který jako manažer projektu pomáhá v jedné z nejzaostalejších částí této africké země. V Itibu od září roku 2006 poskytuje služby zdravotnické zařízení, které rekonstruovala česká humanitární organizace Adra. Spolu s Bártou a jeho kolegyní s nimi dorazil z Česka i náklad devětadvaceti krabic.

Vedle zdravotnického materiálu obsahují i školní potřeby pro děti do školy v Matutu, které se sebraly ve sbírkách v Náchodě a jiných českých městech. „To je zatím největší zásilka, kterou převážíme najednou do našeho Itiba,“ zdůrazňuje Aleš Bárta.

Jedním z prvních úkolů v hlavním městě Nairobi je pro misi vyřešit převoz třímetrákové zásilky do Itiba. „Auto musíme kompletně polepit nápisy Ambulance a Humanitární pomoc, přidělat sadu výstražných majáků a sanitní sirénu. Toto vše by mělo snad přispět k naší bezpečnosti při projíždění oblastmi západu, kde se prý ještě místy ohniskově mohou vyskytovat nepokoje,“ popsal aktuální situaci v Keni Aleš Bárta.

Upozorňujeme čtenáře, že některé fotografie nejsou vhodné pro slabší povahy