PARDUBICKO

Den Pardubického kraje

Kdy: 14. června od 13 hodin
Kde: Pernštýnské náměstí, Pardubice
Známé hudební kapely, regionální potraviny a bohatý program. To vše zažijte na Dni Pardubického kraje, který se koná v pátek od 13 do 22 hodin na Pernštýnském náměstí v Pardubicích a nejen tam, na dalších místech je připraven doprovodný program.

Program na Pernštýnském náměstí
13:00 Banda di feste - Konzervatoř Pardubice
14:15 Blanická kapela
15:30 Helena Vondráčková a Charlie Band
16:30 Petr Kolář
17:20 Slavnostní vyhlášení Regionální potraviny
17:35 Olga Lounová
18:50 Michal Hrůza
20:30 Olympic

Zámek Pardubice
13:00 - 18:00 - vstup zdarma do expozice Pernštejnská rezidence a na zámeckou věž
Krajská knihovna

Gočárova galerie

15:00-18:00 hodin, Cihla. Cihla? Cihla! Architektonická procházka pro děti 6+ v doprovodu rodičů. Na procházku se můžete vydat kdykoliv v čase 15:00-18:00 hodin. Začátek cesty je u pokladny Gočárovy galerie v Automatických mlýnech a konec? To se uvidí.
17:00 -17:45 hodin, Komentovaná prohlídka budovy Gočárovy galerie v Automatických mlýnech pro dospělé. Nutná rezervace na pokladna@gocarovagalerie.cz, délka prohlídky je 45 minut.

Automatické mlýny – Armáda ČR

ukázka vojenské techniky a výzbroje
překážková dráha pro děti
od 13 hodin slavnostní nástup jednotek 14. pluku logistické podpory, bude mu předcházet přelet dvou stíhaček L-139
ukázky boje zblízka
prezentace historie a současnosti 14. pluku logistické podpory (obrazové panely, videoprezentace na interaktivních panelech apod.)

Na co se dále můžete těšit

Prohlídky krajského úřadu (od 19 hodin, začátek u recepce budovy A na Komenského náměstí)
Ukázky práce a techniky hasičů, policie, záchranné služby, celníků
Střední školy Pardubického kraj
Regionální výrobci potravin

close Pozvánka na akci. info Zdroj: archiv pořadatele zoom_in

Drátenické Choltice

Kdy: 14. a 15. června
Kde: zámek, Choltice
Přijďte na největší drátenický festival na zámek do Choltic. Uvidíte dráteníky při práci a můžete si koupit drátenické výrobky všeho druhu, od šperků přes drátovanou keramiku, obrazy, stromy až po modely aut. Připraveno je mnoho dílen, kde si děti i dospělí mohou vlastnoručně vyrobit jednoduchý šperk nebo dekoraci. Pro děti k vstupence hrací karta zdarma.

close Pozvánka na akci. info Zdroj: archiv pořadatele zoom_in

odkaz na fb událost

Pardubický festival piva

Kdy: 15. června od 12.00
Kde: Zámek, Pardubice
Zámek Pardubice bude letos potřetí hostit Pardubický festival piva. V sobotu 15. června od 12 do 22 hodin se na festivalu předvedou nejen regionální pivovary z východních Čech, ale také jedna středoevropská rarita. Pivovar Bohdaneč ve spolupráci s Experimentálním pivovarem Univerzity Palackého a Východočeským muzeem přiveze Sluneční bárku, pivo uvařené podle nejstaršího doloženého piva v Evropě. Zámecký areál s valy nabídne kromě piva a pivních specialit ideální odpočinkové prostředí pro pikniky, posezení na nádvoří a v parkánu – na ochutnávku vína či moštů, ale také grilovaného masa, plněných bramborových placek i vegetariánské kuchyně. Na festivalu zahrají kapely z Pardubic – B1nary, John Hayllor a Donrvetr. Vstupné je 50 korun.

Hradišťský slunovrat

Kdy: 15. června od 15.00
Kde: areál fotbalového hriště, Staré Hradiště
Připraven je program pro děti plný tvoření, kouzel, soutěží, setkání s vílami, magickými silami a mnoho dalšího. Zahraje skupina Brutus a Hadron.

close Pozvánka na akci. info Zdroj: archiv pořadatele zoom_in

Otevření pozorovatelny a sraz vozidel GAZ a UAZ

Kdy: 15. a 16. června
Kde: pozorovatelna, Mikulovice
Tradiční komentované prohlídky pozorovatelny civilní obrany v Mikulovicích budou tentokrát spojené se srazem vozidel GAZ a UAZ. V sobotu od 9 do 18 a v neděli od 9 do 14 hodin.

close Pozvánka na akci. info Zdroj: archiv pořadatele zoom_in

Krajský sokolský slet

Kdy: 15. a 16. června
Kde: Městský atletický stadion, Pardubice

Na krajském sletu v Pardubicích se diváci můžou těšit na ukázku 11 hromadných skladeb, které budou v červenci 2024 předvedeny na Všesokolském sletu v Praze. Přehlídky se účastní i nesokolské sportovní a kulturní spolky. Program obsahuje sportovní aktivity pro děti i dospělé, divadelní i hudební vystoupení či představení bezpečnostních a záchranných složek. V neděli se pak mohou návštěvníci těšit na prezentaci Armády ČR, městské policie, hasičů, nebo s rodinou navštívit sokolskou pouť.

close Pozvánka na akci. info Zdroj: archiv pořadatele zoom_in

Odkaz na akci

Ostřešanský kros

Kdy: 15. června od 10 hodin
Kde: rybník Kačák, Ostřešany
Obec Ostřešany zve na Ostřešanský kros, který se uskuteční 15. června od 10 hodin.

close Pozvánka na akci. info Zdroj: archiv pořadatele zoom_in

Dětský den se Svítáním

Kdy: 14. června
Kde: Vlčí Habřina
Obec Vlčí Habřina zve v pátek na dětský den.

close Pozvánka na akci. info Zdroj: archiv pořadatele zoom_in

Náhradní tvář

Kdy: do 8. září
Kde: Zámek, Pardubice
Umělec Petr Nikl se po několika letech zaměřených na experimentální postupy vrací k tradiční štětcové malbě s obrazovou výstavou s názvem Náhradní tvář. Tato výstava představuje jednu z jeho nejpůsobivějších sérií, kde hlavním motivem jsou žebráci se psy, které vídal během covidové pandemie na pražském Karlově mostě. Zároveň se se svou tvorbou vrací na pardubický zámek. Sérii totiž doplňuje portrétní galerie Pernštejnů a cyklus portrétů blízkých osob Petra Nikla. Výstava se koná v hospodářských budovách Zámku Pardubice. Potrvá do 8. září, vstupné je 140 korun.

Tipy od sousedů

Muzejní noc s hodinami
Kdy: pátek 14. od 18 do 20 hodin
Kde: Muzeum Loreta, Chlumec nad Cidlinou
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Na Muzejní noci s hodinami budou k vidění ty největší - z věže kostela sv. Voršily na náměstíí, které na podzim roku 2022 památkáři z opravované věže vyjmuli a nahradili moderním digitálním zařízením. Návštěvníci uvidí i další zajímavé hodinové exponáty z depozitářů muzea, které nejsou běžně k vidění, například rámové hrací hodiny, na kterých je vyobrazen boj dobra se zlem, dřevěné selské hodiny se vzkazem nalepeným na ciferníku, hodiny s dřevěnou gotickou architekturou a další poklady.

Rock for People
Kdy: středa 12. až sobota 15. června
Kde: Park 360, letiště, Hradec Králové
Proč přijít: Organizátoři festivalu Rock for People letos očekávají čtyřicet tisíc návštěvníků. V programu oblíbeného rockového festivalu je řada hvězdných světových jmen, lineup koncertů naleznete na webu akce.

Odkaz na akci

Novobydžovský čtverec – memoriál Elišky Junkové

Kdy: sobota 15. června od 8 do 15 hodin
Kde: Masarykovo náměstí, Nový Bydžov
Proč přijít: Novobydžovský čtverec je tradiční orientační závod v Novém Bydžově, v sobotu se koná už jeho 28. ročník. Jde o sraz nadšenců veteránských vozidel všeho druhu. Na jejich výstavu se veřejnost může podívat na náměstí města a v průběhu závodu na cestě. Závodníci se mohou účastnit pouze se strojem do roku 1990.

Kinderland festival
Kdy: sobota 15. června od 10 hodin
Kde: Šimkovy sady, Hradec Králové
Proč přijít: Festival Kinderland, kde děti zažijí své oblíbené pohádkové postavičky naživo, míří do Hradce Králové. Děti si užijí i spoustu velkých skákacích hradů, atrakcí, celodenní animační program, zpívání a hlavně tancování s jejich pohádkovými oblíbenci. Nebude chybět malování na oblíčej, kouzelník, klaun ani gastro zóna.

Josef Prášil: Vernisáž výstavy obrazů
Kdy: sobota 15. června od 18 hodin
Kde: Kulturní dům, Třebechovice pod Orebem
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Josef Prášil se narodil v Třebechovicích pod Orebem 15. září 1897. Soukromě studoval malbu u malíře Menšíka v Hradci Králové. Často pobýval na studijních cestách v Itálii, Německu a Francii. V Třebechovicích uspořádal několik výstav svých prací – zejména s místními motivy. Byl uměleckým poradcem města a tajemníkem. Ilustroval časopisy a sborníky. Zemřel 16. února 1973. Obrazy na výstavu zapůjčila rodina Josefa Prášila. Výstava potrvá do 13. září 2024.

Dny otevřených dveří v Mezinárodním soutěžním rozáriu
Kdy: sobota 15. až neděle 30. června
Kde: Soutěžní rozárium, Hradec Králové - Kukleny
Za kolik: zdarma
Proč přijít: I letos se veřejnosti otevírá Mezinárodní soutěžní rozárium v Hradci Králové. V sobotu 15. června bude oteveřené od 12 do 17 hodin, další dny až do 30. června vždy od 9 do 17 hodin. V rozáriu naleznete více než 200 různých kultivarů růží pěstovaných v počtu přibližně 1000 jednotlivých keřů ve všech typech – růže velkokvěté, mnohokvěté, popínavé, sadové, pokryvné, anglické i miniaturní. Nenechte si ujít příležitost pokochat se krásou růží, rozárium je každoročně otevřené veřejnosti pouze poslední dva červnové týdny. Rozárium najdete v Kuklenách v ulici Pardubická.