Práce jdou moravské firmě dle harmonogramu bez větších problémů, zbourána je drtivá část obvodového zdiva dvoupodlažní budovy, odpadový materiál už je roztříděn na kupy se sutí, železem, dřevem a ostatním odpadem. „Ještě budeme muset vykopat bazén, ale jinak jde všechno, jak po drátku,“ řekl reportéru Deníku pracovník demoliční firmy přihlížející nakládání suti. Stavbu si firma převzala v červenci a smluvně se zavázala, že ji do tří měsíců dokončí.
Objekt v dukelském lesíku byl kdysi oblíbeným místem mnoha Pardubáků. Fungoval jako sportovní a odpočinkový areál s posilovnou, saunou a restauračním zařízením. Vlastnila ho TJ Lokomotiva, pak přešel do majetku města. Všechny plány na nové využití nemovitosti ztroskotaly a opuštěná stavba chátrala. Nakonec byla demolice vzhledem ke stavu objektu nevyhnutelná.
„Všechna jednání s možnými investory, kterých bylo více než deset, zklamala. Chceme tu vybudovat další odpočinkovou a rekreační zónu pro obyvatele sídliště Dukla,“ řekl před časem Pardubickému deníku starosta městského obvodu Pardubice V Jiří Rejda (ANO).
„Hrála se tady i druhá liga v kulečníkových sportech, to vše vzalo po převzetí městem za své,“ zavzpomínal Jiří Klicpera, bývalý předseda TJ Lokomotiva Pardubice. Ta se po sloučení s Olympikem Pardubice stala vlastníkem objektu i přilehlých pozemků, jenže později vše přešlo do majetku města.
Město Pardubice totiž oddílu zapůjčilo finanční prostředky na nákup jiné nemovitosti Na kopečku, aby v nich TJ Lokomotiva mohla mít sídlo a mohla zde zároveň provozovat stávající sportovní klubovou činnost. Tím se došlo k finančnímu narovnání. „Je mi z toho smutno, ale svědčí to o tom, jak město Pardubice nakládalo se svým majetkem. Přes deset let se o nic nestarali, bylo jim jedno, co se s Bobrem děje,“ dodal Klicpera.
Podobný názor má i bývalý starosta Městského obvodu Pardubice V – Dukla Jaroslav Kňava (ODS). „Město se na Bobra doslova vykašlalo. Vůbec se mi nelíbí, že se to má celé zdemolovat. Viděl jsem ještě šanci v rekonstrukci na moderní areál, rozhodnutí zastupitelů ale akceptuji. Jako malá radnice jsme tehdy měli na té velké vždy malé slovo,“ řekl exstarosta Kňava. Ten chtěl areál rozšířit například i o nohejbalové hřiště.
Na demolici vyčlenila pardubická radnice dvanáct milionů korun, do soutěže o zakázku se nakonec přihlásilo čtrnáct firem. Nejlepší nabídku podle registru smluv podala firma PB SCOM z Hranic, která ji byla ochotna udělat za 2,226 milionů korun.
Navržená cena se už tehdy nezdála Janu Hrabalovi, který je náměstkem pardubického primátora zodpovědným za dopravu, investiční výstavbu a správu majetku města. „Na radě města jsme výši vyprojektované částky detailně diskutovali. Očekávali jsme, že otevřená veřejná soutěž cifru výrazně srazí,“ uvedl Hrabal.