Areál pardubických Automatických mlýnů má novou dominantu. Přímo před ním je umístěná pohyblivá instalace Davida Černého. Je interaktivní a bude pomáhat pardubické škole Svítání, která se věnuje dětem, mládeži i dospělým se speciálními vzdělávacími potřebami.

Princip je jednoduchý. Od soboty, kdy bude loďka při dětském víkendu uvedena do oficiálního provozu, stačí na displeji navolit částku v rozmezí 50 až 5 000 korun, zaplatit kartou a loďka se rozhoupe. „Čím větší částka, tím větší zážitek. Ať už vizuální nebo sluchový, protože pohyb loďky je doplněný speciální zvukovou stopou,“ uvedl Zdeněk Kyncl, konstruktér z firmy JHV.

Zdroj: JHV

To, že socha stojí u Automatických mlýnů, je však i trochu shoda okolností. Původně totiž David Černý i zástupci JHV uvažovali o jiném místě v Pardubicích. „V plánu byly Tyršovy sady. Ale nemohli jsme se domluvit s městem. Následně nás napadli Automatické mlýny a s jejich spolumajitelem Lukášem Smetanou jsme se domluvili prakticky během jednoho dne,“ uvedl spolumajitel JHV Jan Hvížďala.

David Černý uvedl, že spojení jeho díla a Automatických mlýnů, je povedené. „Jsem zde vlastně poprvé, ale i když je to dílem náhody, tak mám pocit, že sem dílo dobře zapadá.“

S tím souhlasil i Lukáš Smetana. „Tím, že se areál nachází na pravém břehu řeky Chrudimky, může být pomyslně vnímán jako přístav, kde je každý vítán.“

Pardubická firma JHV s umělcem Davidem Černým spolupracuje dlouhodobě. O výrobě jeho dalšího díla jsme psali ZDE:

Plastiky sochaře Davida Černého v podobě stíhaček Spitfire s motýlími křídly vyrobila pardubická firma.
Motýli pro pražský obchodní dům Máj vznikli v Pardubicích

Výroba celého díla trvala přes jeden rok. Podstavec sochy je masivní kvádr z Cortenové oceli vysoký přes 3 metry, celková výška díla dosahuje 6,6 metru. Povrch loďky je pokryt novinovými články o škole Svítání, s povrchovou úpravou odolnou vůči celoročním venkovním podmínkám.

Po vložení příspěvku se loďka začne pohybovat nečekanými způsoby – s nepřirozenou rychlostí a v různých úhlech. Pohyby jsou navrženy tak, aby narušily běžné vnímání přirozenosti a přinutily dárce k zamyšlení nad světem kolem nás.

Ze stavby mostu přes Labe.
Tak vzniká nejdelší zavěšený most v Česku. Podívejte se na časosběrné video

Loďka se po chvíli zastaví a aby se opět rozhýbala, potřebuje finanční podporu od kolemjdoucích, což pro dárce vytváří jedinečný zážitek. Navíc je socha doplněna o lidský prst – ukazováček, který dává každému dárci pocit, že svým příspěvkem doslova pohnul světem.

„Každým příspěvkem, kterým naši loďku rozhoupete, nám pomáháte nezapomínat, že pro někoho se zkrátka život houpe jinak,“ uvedla ředitelka školy Svítání Miluše Horská.