Dvaatřicátý ročník akce tak přivítá akrobatickou skupinu, která má kořeny v Chrudimi. „Její počátky spadají do roku 1960, kdy se na zdejším letišti pod vedením Jiřího Tlustého zrodila první skupina, později známá jako Chrudimská čtyřka, kterou obdivovali diváci na leteckých dnech jak v Československu, tak v zahraničí,“ uvedl letecký publicista Petr Kolmann.

„Doba v osmdesátých létech skupinovému létání nepřála. Naštěstí přišla léta devadesátá a skupina získala letadla Zlin Z-50LX a s nimi nacvičila precizní sestavu, kterou následně obdivovali diváci v řadě zemí světa. Skupina dlouho sídlila v Chrudimi, a tak měla blízko do Pardubic, ale ta vzájemná propojenost mezi skupinou a Aviatickou poutí určitě nebyla dána jen krátkou kilometrovou vzdáleností, ale i přátelskými vztahy," řekl Kolmann.

Bývalý politik Pavel Křivka v Pardubicích na třídě Míru.
Pardubice šokoval politik v mikině s ruskými válečnými symboly. Šetří to policie

V celé historii aviatické pouti chyběla jen třikrát, protože vystupovala v dalekém zahraničí. Již přes dvě desetiletí skupina sídlí v Jaroměři a v posledních létech létá na akrobatických speciálech Xtreme Air XA42.

„V roce 2014 se v Pardubicích skupina představila hned se šesti stroji. Létala jednak čtyřka na letounech Z-50LX a na dvojici nových strojů se představilo nové duo Stanislav Čejka a Jan Rudzinskyj. Ti létají ve skupině stále a čtveřici doplňují Jan Tvrdík a Martin Špaček. Skupina svou sestavu pravidelně mírně obměňuje a každoročně si pro diváky připraví něco nového, tak předpokládám, že i letos se máme na co těšit,“ dodal Petr Kolmann.

Letos bude jedním z lákadel pardubické Aviatické pouti vystoupení akrobatické čtveřice pilotů  Flying Bulls Aerobatics Team létajících s vrtulovými akrobatickými speciály Xtreme Air XA42.Letos bude jedním z lákadel pardubické Aviatické pouti vystoupení akrobatické čtveřice pilotů Flying Bulls Aerobatics Team létajících s vrtulovými akrobatickými speciály Xtreme Air XA42.Zdroj: Foto: Aviatická pouť

Více informací o aktualitách z připravovaného programu lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz.