Rozsáhlou prezentaci bude mít Armáda ČR v rámci pozemního programu Aviatické pouti, kde se vedle letadel a vrtulníků z jednotlivých leteckých základen představí i technika od jednotek pozemního vojska, ale i vojenští hasiči z pardubického letiště.

Vojáci se představí samozřejmě i v letovém programu. Bezpochyby největším vojenským letadlem bude transportní dvoumotorový stroj CASA 295 z kbelské letecké základny. Ten se s doprovodem dvojice hotovostních letadel JAS-39C Gripen postará o zahajovací průlet.

Ukázka slovinského Pilatusu před několika roky získala ocenění na britském prestižním leteckém dnu RIAT. Nyní bude k vidění na Aviatické pouti.
Slovinské vojenské letadlo se objeví v premiéře na Aviatické pouti

Po průletu se Gripeny oddělí a CASA provede výsadek parašutistů a následně přistane na pardubickém letišti. Poté si budou moci návštěvníci prohlédnout interiér tohoto letounu. Návštěvníci leteckých dnů tradičně očekávají i sólovou ukázku letadla Gripen z čáslavské základny.

Ta nebude chybět ani letos. S Gripenem se na pardubickém nebi představí Ondřej Španko. Jeho ukázka byla již v loňském roce velice dynamická. Návštěvníky jistě nezklame ani ukázka letadla L-159 Alca.

Centrum leteckého výcviku vzniklo v roce 2004 a letos tak slaví kulaté výročí. Na Aviatické pouti se budou moci návštěvníci seznámit ve statické ukázce s celou flotilou používanou pro výcvik.
Aviatická pouť ukáže na pardubickém letišti flotilu pro výcvik pilotů

„Tento stroj je výrobkem Aera Vodochody a to v premiéře na pardubickém nebi představí svůj nejnovější výrobek cvičný stroj L-39NG. Ten bude prezentován v bloku pardubického Centra leteckého výcviku společně s léty osvědčeným strojem L-39C Albatros. Návštěvníci Aviatické poutě tak jedinečně uvidí jakési střídání generací, protože právě letouny L-39NG v brzké době rozšíří flotilu letadel v pardubickém centru,“ říká Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

Mohlo by vás zajímat: Řidičům se otevřela první polovina čtyřpruhu v Pardubicích

Zdroj: Michal Žampach