Centrum leteckého výcviku vzniklo v roce 2004 a letos tak slaví kulaté výročí. Na letišti se budou moci návštěvníci seznámit ve statické ukázce s celou flotilou používanou pro výcvik. Ať již jsou to vrtulníky Enstrom 480B-G a Mi-17, proudové L-39C Albatros, vrtulové Zliny Z-142C AF nebo dopravní L-410UVP. Chybět nebude ani lehký stroj EV-97.

Centrum leteckého výcviku vzniklo v roce 2004 a letos tak slaví kulaté výročí. Na Aviatické pouti se budou moci návštěvníci seznámit ve statické ukázce s celou flotilou používanou pro výcvik.Centrum leteckého výcviku vzniklo v roce 2004 a letos tak slaví kulaté výročí. Na Aviatické pouti se budou moci návštěvníci seznámit ve statické ukázce s celou flotilou používanou pro výcvik.Zdroj: Aviatická pouť

Piloti své umění předvedou i v letových ukázkách. „Pardubičtí občané se mohou s letadly Centra leteckého výcviku setkávat téměř denně při běžném školním provozu, ale ukázky na Aviatické pouti vždy ukážou mnohem více z pilotního umění zkušených instruktorů,“ říká Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

Plastiky sochaře Davida Černého v podobě stíhaček Spitfire s motýlími křídly vyrobila pardubická firma.
Motýli pro pražský obchodní dům Máj vznikli v Pardubicích

Centrum provozuje i vzácné historické stroje patřící Vojenskému historickému ústavu Praha. „Tak se můžeme těšit i na předvedení takového skvostu, jakým je legendární cvičný vrtulový stoj C-11 z padesátých let v pilotáži Tomáše Bruštíka. Letouny C-11 byly v Československu vyráběny v sovětské licenci podnikem SPP v Kunovicích. Původně se jednalo o typ Jakovlev Jak-11, jehož přímými předchůdci byly stíhací Jaky z druhé světové války,“ dodává Jan Rudzinskyj.

Po letech očekávání se obyvatelé Sezemic dočkají výstavby obchvatu, který odvede tranzitní dopravu z města.
Konec čekání: Obchvat Sezemic uleví místním, slibuje méně nehod

Historický letoun C-11 doplní ve vzduchu také nestárnoucí L-39C Albatros a stroj pro základní výcvik Zlin Z-142C AF, který v mistrovské pilotáži předvede instruktor centra a nejznámější český akrobat Martin Šonka.