Do prostor Pardubického Zámečku přišla téměř stovka sportovců i nesportovců, aby podpořili svým během a pochodem Po stopách Silver A dívku Ellincu Fekoňovou, která trpí dětskou mozkovou obrnou, ta společně se svým otcem převzala šek v hodnotě 32 300 korun. Akce měla také za cíl propojit sportovní aktivity s historií samotného místa, jenž si připomíná oběti heydrichiády na Pardubicku z roku 1942.

„Jsem ráda, že to spojí běžce a zároveň historii města Pardubic. Účastnit se může široká veřejnost, takže akce je pro všechny. Máme tady běh pro děti, až pro ty nejstarší, pro kohokoliv,“ Deníku sdělila hlavní organizátorka Dominika Josefová.

„Je to určitě důležitá součást naší práce, protože přece jenom se snažíme oslovit širokou veřejnost, a ne každý si k tématu 2. světové války najde cestu přirozeně. Někoho motivuje už jenom samotné téma, někoho třeba pietní akty a pak jsou tu lidé, kteří rádi sportují, takže znamená to pro nás další naši aktivitu,“ řekl ředitel Památníku Zámeček Viktor Janák.

Do akce se zapojila také Univerzita Pardubice společně se Statutárním městem Pardubice. „V rámci akce Rozjeď to, kde vlastně jsou podporovány studentské aktivity studentů, právě po stopách Silver A je jednou z akcí, která je podpořena Univerzitou Pardubice. Osobně jsem rád, že se této akce účastní významně větší počet dětí a rodičů, kteří běží,“ podotkl rektor Univerzity Pardubice Libor Čapek.

„Běží se podle Larischovy vily, což je moc hezký pohled, potom je tady Památník Zámeček a pak vlastně i Nemošická stráň, kde se běží krásnou přírodou. Spousta lidí, kteří bydlí i tady u nás v Pardubičkách, anebo v Pardubicích to tady třeba neznají, takže cílem je dostat naše lidi, kteří jsou tady z našeho obvodu do těchto míst,“ řekl starosta městského obvodu IV, Jan Procházka.

Běžci volili ze dvou tras, a to z varianty kratší pětikilometrové a té delší desetikilometrové. Těm nejmenším organizátoři připravili speciální úsek dlouhý přibližně jeden kilometr, který někteří se vší vervou proběhli samostatně, ale i společně se svými rodiči a na něž v samotném cíli čekal velký aplaus i nějaké to občerstvení.

Pro ty starší tu byla připravena delší trasa zhruba kilometry dlouhá a zavedla je do samotného centra Pardubic. Průvodci těmito trasami se stali přímo zkušení odborníci z Památníku Zámeček a myslelo se tu také na šetrnou přírodu, kdy si organizátoři dali práci s tvorbou těchto tras, které byly například značeny pomocí moučných šipek.

Do běhu se zapojili nejen zkušení běžci, ale také třeba právě rodiny s dětmi, Univerzita Pardubice nebo vedení města či Zámečku. „Běžím samozřejmě, protože je to pro dobrou věc a taky si myslím, že sport je důležitý pro všechny,“ svěřila se jedna z účastnic běhu.

Akce byla věnovaná i na pomoc devítileté Ellence Fekoňové, jež trpí dětskou mozkovou obrnou a výtěžek ze startovného v hodnotě 32 300 korun, byl určen právě pro ni. „Je to nádherný, já musím říci, že kdykoliv se koná jakákoliv akce pro dceru nebo pro ostatní lidi, kteří potřebují pomoct, tak je to vždycky ze srdce beroucí,“ uvedl otec Ellinky Fekoňové.

Mnozí z návštěvníků se vydali i do vnitřních prostor Památníku Zámeček, kde na ně čekala unikátní expozice věnovaná obětem 2. světové války i posledního přesunu radisty Jiřího Tolara Potůčka v roce 1942. Nechyběla ani ukázka pietního místa bývalého nacistického popraviště, budovy muzea či prostor nedaleké Larischovy vily.

Ve večerních hodinách mohli lidé v rámci doprovodného programu také spatřit na připraveném plátně projekci filmu Poslední závod od Tomáše Hodana. Akce se konala za podpory Univerzity Pardubice, Statutárního města Pardubice a Památníku Zámeček, který byl také spolupořadatelem.