Odpůrci spalovny, kterou chce obnovit společnost AVE, se bojí znečišťování ovzduší i dovozu odpadu ze zahraničí. „Spalovna by ročně zpracovala 20 000 tun nebezpečných odpadů, nechceme, aby životní prostředí v našem městě bylo takovýmto způsobem zatěžováno,“ poznamenal primátor Pardubic Martin Charvát.

Dokumenty od ministerstva životního prostředí přišly Pardubicím 14. prosince. Po právní stránce je vše v pořádku, městu se ale nelíbí, že obsáhlý dokument dostalo během svátků. Podle radních je to netradiční termín.

„Máme nyní za úkol vyjádřit se k materiálu, který bude obtížné podrobně prostudovat, navíc v době, která byla dle mého názoru zvolena poněkud nešťastně. Přece jen to bylo období Vánoc, kdy si řada lidí bere dovolenou, a právě v takové době tu před sebou máme takto závažný problém,“ konstatoval náměstek primátora pro životní prostředí Jan Nadrchal.

Psali jsme již:

Radnice zároveň vyzvala občany, aby zaslali i své připomínky. „Každá z nich bude hrát velmi důležitou roli,“ uvedl Nadrchal.

Spalovna Rybitví

Stávající spalovna průmyslových odpadů v lokalitě Rybitví byla uvedena do provozu v roce 1995 v Synthesia, a.s. a ukončila svoji činnost počátkem roku 2004.Společnost AVE CZ se proto po koupi tohoto provozu rozhodla již v roce 2006 pro zásadní modernizaci. Tento záměr však nebyl realizován.

Ten chce jednat se starosty obcí, kterých se obnovení spalovny týká. Problémy spojené se spalovnou nejvíce řeší Rybitví, na jehož území objekt leží.

„Obec Rybitví v současné době pracuje na připomínkách k dokumentaci EIA, která se zcela liší od dokumentace připomínkované v roce 2020. Dle dokumentace se jedná prakticky o úplně jinou spalovnu nebezpečných odpadů,“ informovala starostka Rybitví Eva Šmeralová, která dodala, že shodná je v dokumentaci pouze roční kapacita spalovny. Obci by provozovna přinesla především potíže s dopravou nebezpečných odpadů.

Rybitví v minulosti zvažovalo i změnu územního plánu, to se v roce 2009 zdálo jako snadné a rychlé řešení. Ale nakonec to nevyšlo. close Radnice má již k dispozici přepracovanou verzi dokumentace EIA, jejímž cílem bylo posoudit možné vlivy modernizace spalovny v Rybitví na životní prostředí. info Zdroj: Město Pardubice zoom_in Radnice má již k dispozici přepracovanou verzi dokumentace EIA, jejímž cílem bylo posoudit možné vlivy modernizace spalovny v Rybitví na životní prostředí.

„Území, na kterém nyní stojí spalovna nebezpečných odpadů, je v soukromém vlastnictví, není možné dle zákona o územním plánování bez souhlasu vlastníka změnit na jiné využití,“ řekla k návrhu Šmeralová.

Své k tomu v minulosti řekly také Pardubice. Už před lety se město chystalo spalovnu odkoupit, nakonec však na to zastupitelé neschválili peníze.

Spor o spalovnu trvá už více než deset let. Naposledy společnost AVE narazila, když jí žádost o kladné stanovisko EIA ministerstvo životního prostředí vrátilo, jelikož dokumentace nebyla úplná.