Nejspíš od dubna budou mít Pardubice vlastní internetovou encyklopedii. Na její podobě se pracuje téměř dva roky. Postupně se tam objeví informace o místních osobnostech, hesla o architektuře, umění, místopisu, historii, přírodě či sportu. uvedl Jiří Binder z oddělení vnějších vztahů magistrátu.

„Dokončujeme přípravu webových stránek, s jejich naplňováním by se mělo začít v dubnu,“ řekl Binder.

Město dalo na rozjezd dvě stě tisíc

Město má roli koordinátora, pomáhá s vytvořením stránek a na rozjezd dalo 200 tisíc korun. Každý rok slibuje dát na provoz a rozšiřování encyklopedických hesel dalších sto tisíc. Hesla budou mít na starosti místní instituce, Východočeské muzeum, krajská knihovna, Východočeská galerie a okresní archiv. Hesla se budou týkat nejen Pardubic, ale i jejich okolí.

„Nejtěžší je vymyslet strukturu, která bude uživatelsky příjemná. Tomu se věnoval celý loňský rok. Zvažovali jsme, že bychom převzali model encyklopedie v Brně, ale stoprocentně to nešlo, proto jsme tvořili vlastní,“ řekla ředitelka Východočeského muzea Jitka Rychlíková.

Všechny oslovené instituce mají dostatek podkladů, aby mohly encyklopedii postupně plnit informacemi. Podle ředitelky Rychlíkové se na její podobě mohou podílet i další autoři z řad veřejnosti. Odbornost jednotlivých hesel bude hlídat redakční rada, dodal Binder.

„Chceme mít granty odborné kvality, budou nominováni z řad oslovených institucí. Magistrát se zříká práva zasahovat do obsahové stránky,“ dodal Binder.