Pardubické politické strany už představily své kandidáty.

Lídrem pardubického ANO se stal dosavadní náměstek primátora Jan Nadrchal. „Máme tady po osmi letech na co navazovat, je spoustu věcí, které je třeba dotáhnout. Mám i své nové vize. Myslím si, že obměna prospěje, když lidé uvidí nové tváře. Moje představa je, aby obrodou prošlo i složení našeho zastupitelského klubu, i když s řadou stávajících členů počítám,“ řekl ke kandidatuře Nadrchal, který dodal, že hlavním cílem je vyhrát komunální volby a stát se členy funkční koalice.

Proti němu bude v Pardubicích stát kandidát nové koalice SPOLU Jan Mazuch z ODS nebo René Živný z uskupení Společně pro Pardubice. „Chceme vytvořit jasnou a srozumitelnou alternativu pro voliče preferující místní politiky, kteří svému městu rozumí a budou se věnovat jeho smysluplnému rozvoji,“ prohlásil Živný.

Dlouholetý pardubický primátor se rozhodl po osmi letech na radnici kandidovat do horní komory českého parlamentu. "Jsem člověk, který k tomu, aby podával více než stoprocentní výkon, potřebuje výzvy. A tou je nyní kandidatura do Senátu. Z pozice komunálního politika jsem často viděl legislativní nedokonalost právě ve vztahu k městům. A než abych jen kritizoval, chtěl bych to aktivně ovlivnit a změnit," poznamenal Charvát.

Senát ho zaujal při jednáních, kde Charvát působil v roli místopředsedy Svazu měst a obcí. "Vždy jsme rádi chodili diskutovat a senátoři k nám byli velmi otevření. Rád bych v těchto volbách uspěl,“ sdělil Charvát s tím, že v Senátu chce prezentovat výsledky své práce pro Pardubice.

Ve volbách se tak pravděpodobně utká s nezávislou senátorkou Miluší Horskou, která pardubický obvod reprezentuje už od roku 2010. Při případném neúspěchu se politik podle svých slov vrátí ke svému původnímu povolání stavaře. Spekuluje se také o možné senátní kandidatuře náměstka primátora Petra Kvaše (ODS).

O tom, kdo po osmi letech vystřídá Charváta rozhodnou Pardubáci svými hlasy na podzim. Datum komunálních voleb ještě není jasné, ale nejpravděpodobnější je přelom září a října. Souběžně se bude konat první kolo voleb do Senátu.

Pardubáci budou také volit zastupitele městských obvodů. Už teď je jasné, že se na kandidátkách objeví i nové tváře. Jako kandidáta na starostu prvního městského obvodu pardubické hnutí ANO nominovalo podnikatele Filipa Šťastného. Ten se tak bude ucházet o křeslo po starostce Aleně Stehnové (ANO), která pozici obhajovat nebude. Starostka v poslední době čelila kritice a dokonce došlo na hlasování o jejím odvolání. Zastupitelé starostku obvodu podrželi, nyní se rozhodla skončit sama.