Potvrzeno. Pardubice budou jedním z pěti míst, kam příští léto zamíří olympijské hry. Český olympijský výbor včera potvrdil, že Pardubice budou jedním z měst, které budou hostit jeden z olympijských parků.

Spojit sledování her s veřejným sportovištěm sklidilo velký úspěch při zimních hrách v Soči. Tehdy jej hostila pouze Praha. Pro letní hry se už počítá s pěti místy. Hlavní park bude na Lipně, další budou v Pardubicích, Ostravě a Plzni a doposud v jednání je Praha.

„Po úspěchu Olympijského parku Soči-Letná jsme se rozhodli jedinečnou sportovní atmosféru her rozšířit i na další místa v České republice. Návštěvníci nás o to sami žádali," vysvětlila mluvčí Českého olympijského výboru (ČOV) Zuzana Kalátová.
Olympijské hřiště vyroste v Pardubicích v nedávno zrekonstruovaném parku Na Špici. Právě kvůli němu Pardubice o pořádání usilovaly.

V termínu od 5. do 21. srpna vyroste na březích Labe miniaturní olympijská vesnička, která má v době konání olympijských her v Rio de Janeiru přiblížit zájemcům vybrané sporty.
Pardubice do olympijského parku chtějí zapojit zejména místní sportovní kluby a Český olympijský výbor jejich žádost vyslyšel.

„Vycházeli jsme z toho, kde jsme cítili zájem, a v Pardubicích byl poměrně silný. Pardubice jsou městem sportu a v tomto regionu se sportu dostává dlouhodobě velké podpory. Smysl to má také regionálně. Pardubice jsou dobře dostupné a vzhledem k ostatním parkům i dobře umístěné," uvedl marketingový ředitel ČOV Marek Tesař.

Atrakce s puncem olympijských her by v Pardubicích měly zůstat. Jejich trvalé užívání bylo jednou z podmínek projektu.

„Jedním z našich požadavků je, že chceme využít stávající sportoviště a zároveň i pomoci jejich dalšímu rozvoji. Chceme, aby vybudovaná sportoviště a herní prvky i nadále mohly sloužit veřejnosti tak, aby olympijský park nebyl pouze jednorázovou záležitostí," dodal Marek Tesař.

Kromě sportovních aktivit se ale do parku Na Špici chystá řada doprovodných akcí a atrakcí. Tou hlavní by mohlo být vybudování dočasného spojení parku přes řeku Labe směrem k sídlišti Cihelna pontonovým mostem nebo pravděpodobněji přívozem.
Za šestnáct dní by olympijský park v barvách české olympijské výpravy měl také hostit devět velkých koncertů a samozřejmě velkoplošné projekce ze sportovních klání nejlepších sportovců planety.