Pardubická radnice stále hledá řešení, jak pomoct TechnoParku v průmyslové zóně. Projekt, který měl přivést do města vyspělé technologie a zaměstnat vysokoškolsky vzdělané lidi, dluží 150 milionů korun. Sdělila to pardubická primátorka Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice).

Vizionářský projekt

„Je to vizionářský projekt, který v Brně velmi dobře funguje. Už na začátku tam založil Jihomoravský kraj s městem fond, který několik let zvýhodňuje firmy na nájmu. Společnosti nemají hned od začátku komerční nájemné,“ prohlásila primátorka.

TechnoPark v Pardubicích funguje od září 2008. Z části jej naplnily výrobní firmy, ale podnikatelský inkubátor, kde se měly vyvíjet nové technologie, je prázdný. Společnost získala dotaci 300 milionů korun, ale 150 milionů korun stále dluží.

„TechnoPark si půjčil 100 milionů korun od banky, 50 milionů korun byl dodavatelský úvěr od stavební firmy Geosan Group. Pohledávku celou odkoupil Geosan. Kdyby projekt skončil a musela by se vracet dotace, byla by to nepředstavitelná škoda. Kromě dotace to bude za chvíli ještě 100 procent penále,“ upřesnil náměstek primátorky Jiří Rozinek (ČSSD).

Primátorka ale konstatuje, že jenom město samotné TechnoPark zachraňovat nebude. Nemá ani ve společnosti přímý podíl, drží akcie zprostředkovaně přes společnost Free Zone. Očekává, že pomůže i Univerzita Pardubice a Pardubický kraj.

Je třeba vyřešit dluh

Kromě založení fondu je nutné vyřešit dluh, například směnkou, za kterou by se všechny strany zaručily.
„Bez nějaké přímé podpory těžko můžeme očekávat, že se za ekonomické krize TechnoPark rozběhne sám. Jedna z věcí je možnost fondu, který by dobré nápady dotoval. Druhá věc je vyřešení pohledávky například přeúvěrováním. Společné řešení hledáme, je to otázka jednoho, dvou měsíců,“ nechal se slyšet náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek (KDU-ČSL).

(zr, čtk)