Zatímco výherní automaty z provozoven zmizí, kasina ve městě zůstanou dál. Vedení radnice je přesvědčeno, že oproti hernám je fungování kasin spojeno s vyššími provozními nároky. Kasina navíc mají ze zákona povinnost zajistit ve svých provozovnách krupiéra a dochází tak k osobnímu kontaktu s hráči.

„Nová vyhláška by měla přinést větší ochranu dětem a mladistvým a rovněž snadno ovlivnitelným či sociálně slabším lidem, kteří mohou v této činnosti spatřovat příležitost k dosažení rychlého zisku,“ sdělil primátor Pardubic Martin Charvát.

I kasina ale budou muset z historického centra pryč. „Tuto část chce město vzhledem k její architektonické, urbanistické i umělecko-historické hodnotě zachovat převážně pro turistické, kulturní či pohostinské činnosti a aktivity spojené s cestovním ruchem,“ informovala mluvčí magistrátu Iveta Koubková.

Přechodné období

Nová vyhláška by měla začít platit od 1. července letošního roku. Město ale zároveň počítá s přechodným obdobím. „V této době budou respektována povolení vydaná před dnem nabytí účinnosti nové obecně závazné vyhlášky, což znamená, že hazardní hry budou moci být provozovány na povolených místech na základě předchozí vyhlášky, avšak nejdéle do doby platnosti jim vydaného povolení,“ doplnil Charvát.

Vyhlášku pardubičtí zastupitelé projednají ještě na květnovém zasedání. Seznam konkrétních míst, kde bude možné tento typ podnikání s platným povolením provozovat, bude součástí vyhlášky. Zastupitelé pak budou moci na základě novel doplňovat další místa.

70 milionů ročně

Město získává na daňových odvodech z herních přístrojů desítky milionů korun ročně. Podle ČTK to loni bylo 70 milionů korun.

Ze strany radnice se jedná o další krok v omezení hazardu na území Pardubic. Už v roce 2011 z ulic zmizely neonové reklamy a o tři roky později zastupitelé prosadili vyhlášku, která zakazuje provozovny v blízkosti škol.

Podobné nebo přísnější vyhlášky už fungují po celém kraji. Průkopníkem se stalo už před deseti lety Vysoké Mýto. Jen o něco mladší vyhlášky mají Lanškroun, Králíky, Skuteč, Litomyšl, Ústí nad Orlicí nebo Žamberk. Nulovou toleranci hazardu vyhlásili v Chocni i České Třebové, kde jsou v boji s hazardem nekompromisní, od roku 2019 tam nemohou vznikat nové herny.