Na projekt nazvaný poeticky Náhrdelník Chrudimky již odbor hlavního architekta města zpracoval studii.
Revitalizace by měla propojit parky podél řeky a zatraktivnit je pro veřejnost.

Kromě obnovy zeleně počítá studie s opravou a doplněním systému cest a přístupů k vodě, vybavením území mobiliářem, osvětlením a uměleckými díly a prvky drobné architektury. Nábřeží bude možné využívat pro různé aktivity, například pořádání menších kulturních akcí spojených s vodou, pro sport, odpočinek i rekreaci nebo jako přírodní galerii.

Na studii naváží další stupně projektové dokumentace. Pozemky patří z velké části městu. „Jediný další vlastník je Povodí Labe, s nímž jsme již jednali o součinnosti," uvedl na zastupitelstvu náměstek primátorky František Brendl (Pardubáci).

Město předpokládá, že na revitalizaci získá až osmdesát pět procent uznatelných nákladů z dotace z Integrovaného operačního programu. Cena se odhaduje na 25 milionů korun včetně DPH. Podle Františka Brendla by měly práce začít koncem roku 2013 nebo začátkem roku dalšího.

Náhrdelník Chrudimky by mohl být podle primátorky Štěpánky Fraňkové (Sdružení pro Pardubice) jedním z náhradních projektů místo projektu úprav Tyršových sadů. Město na něj získalo příslib dotace, kvůli odporu části veřejnosti a ekologických sdružení a pro odstoupení stavební firmy od smlouvy však není jisté, zda jej stihne včas uskutečnit. (zr, čtk)