Vznikla u příležitosti 70. výročí druhého stanného práva, které vyhlásili němečtí okupanti na území protektorátu Čechy a Morava. Stezka již o víkendu představí návštěvníkům několik míst spojených s činností výsadkové skupiny Silver A v Pardubicích a osudy hlavních aktérů.

Vzpomínková cesta po stopách Silver A

Přesně před sedmdesáti lety se uskutečnil atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Do příprav atentátu byli bezprostředně vtaženi i obyvatelé Pardubic a jejich okolí, kde operovali výsadkáři skupiny Silver A, kteří se na nejvýznamnější odbojové akci v době okupace podíleli.

„Chceme všem připomenout, že tyto události tvoří významnou část pardubických i českých dějin a naším cílem je, aby se na tragické, ale zároveň hrdinské události nezapomnělo," sdělila Miloslava Matějková z úseku vnějších vztahů pardubické radnice.

Vyvrcholení vzpomínkových akcí se uskuteční o víkendu 16. a 17. června, kdy se otevře naučná stezka Pardubicemi po stopách Silver A.
Návštěvníci budou mít možnost pomocí mapky najít šest míst, která jsou spojená právě s působením této výsadkové skupiny. „K dispozici budou mít malého tištěného průvodce k této stezce a zároveň rozšířeného audioprůvodce, který zatím obsahuje informace ke Stezce Viléma z Pernštejna. Obsahovat však bude autentické výpovědi přímých účastníků heydrichiády z protokolů výslechů gestapa," sdělila Matějková.

O výklad se starají odborní průvodci

Mezi šest zastavení patří místo, kde se zastřelil prchající kapitán Bartoš, nebo kde dříve stál hotel Veselka. O víkendu navíc zcela výjimečně po stezce provedou průvodci, kteří přidají odborný komentář. Provádět budou od 10 do 17 hodin a sraz zájemců bude v každou celou hodinu před budovou radnice na Pernštýnském náměstí.
Informace průvodci podají také na Památníku Zámeček, kde bude zároveň umístěný nový externí dotykový infokiosek s různými fakty o heydrichiádě, ale i o samotném bývalém popravišti.

Markéta Markovicsová