Prodejci hlásí, že zájem je tradičně velký. Kilo oblíbených pochoutek pořídí zájemci od přibližně šesti set do dvanácti set korun.

Na pardubickém učilišti každoročně zájem převyšuje nabídku. Učňové ho zvládnou napéct a ozdobit kolem 300 kilo. Zájem je velký, objednávky tu uzavírají už na konci listopadu.

„Zákazníkům, kteří přijdou později, nabízíme možnost zařazení do pořadníku, podle kterého můžeme dalším zákazníkům nabídnout případný přebytek nebo nevyzvednutou objednávku,“ popsala ředitelka Labské středí Radmila Kozohorská.

Ilustrační foto
ANKETA: Rozhodněte, jaký vánoční strom v Pardubickém kraji je nejkrásnější

V letošním roce škola nabízí kolekce 14 druhů vánočního cukroví, které ukládají do krabiček dle množství, které si zákazníci objednají.

Zdroj: Michal Žampach

„Chutě našich zákazníků jsou velmi rozmanité, někteří preferují pečivo s různými náplněmi, někteří neplněné. Proto se snažíme, aby v naší nabídce byly zastoupeny různé druhy,“ dodala Kozohorská, podle které je předvánoční čas pro všechny cukráře vždy časem velkého shonu a intenzivní práce.

Zdražili výrobci cukroví? Dozvíte se v zamčené části článku.

Po loňském výraznějším zdražení, způsobeném hlavně zvýšením cen energií, tu v letošním roce navýšili cenu vánočních dobrot pouze o 20 korun. Letos tu tak lidé za kilo cukroví zaplatí 790 korun.

Střední průmyslová škola potravinářská a služeb Pardubice nabízí vánoční cukroví v půlkilogramových krabičkách, nejčastěji se sedmi druhy. Dvě dílny vyrábějí máslové cukroví, které je o něco dražší, jedna dílna tvoří z rostlinného tuku, výrobky jsou potom levnější. Krabička s máslovým cukrovím stojí 290 korun, stejně jako loni. Levnější je za 190 korun, loni stála o 20 korun méně.

Ilustrační foto
Další pravidelná linka z pardubického letiště. Ryanair bude létat do Barcelony

„Děláme klasiku, linecké s marmeládou, vanilkové rohlíčky. Zákazník je chce. Snažíme se také krabičku něčím každoročně oživit, studenti mohou přinést i své recepty, třeba od svých babiček," ČTK řekla mistrová Šárka Bouchalová.

Většina cukrářů sází na klasiku, někde ale zkouší i odlehčené verze vánočního cukroví. Takové druhy nabízí třeba pardubické bistro Višňovka.

„Zájem o cukroví nás velmi mile překvapil a předčil naše očekávání. V krabičce nabízíme sedm druhů cukroví, převážně osvědčené klasiky, ale i druhy s lehkou inovací, vše poctivě a ručně připravené. Nejžádanější jsou vanilkové rohlíčky a Masarykovo cukroví,“ prozradil Martin z bistra Višňovka, kde cukroví letos prodávají poprvé.

Za půlkilovou krabičku tu lidé zaplatí 650 korun.

Drobné vánoční pečivo si Pardubáci mohli objednat i v cukrárně Luxus dorty.

Zákazníci tam za kilogramové balení letos zaplatí 990 korun.

Ilustrační foto
Pardubické divadlo v počtu návštěvníků opět překonalo hranici sto tisíc

„Cukroví jsem mírně podražila o nějakých 15 procent, ale loňskou cenu za cukroví jsem měla nižší než mě podobné výrobny, letos jsme na stejné ceně,“ popsala Tereza Vaňková z firmy Luxus dorty, která má letos kapacitu už naplněnou. Druhý cukroví má podle svých slov každý rok víceméně stejné. „Mám mix deseti druhů a polovina druhů je plněná, polovina suché cukroví. Peču klasické druhy a neoblíbenější podle odezvy zákazníků jsou klasicky vanilkové rohlíčky a linecké, z těch netradičních plněných marokánky a pařížské rohlíčky,“ dodala Vaňková.

Oblíbená kavárna Epifany Patisserie kilovou vánoční kolekci nabízí za 1 970 korun.

Vánoční cukroví se objevuje i na pultech obchodních řetězců. Tam zájemci narazíte různě velké krabičky, cena se pak liší podle druhů. Ceny se pohybují od 149 korun za 370 gramů až do 350 korun za 600 gramů trvanlivého pečiva.

Vánoční poutákZdroj: Redakce