Zahájení stavby přivaděče na dálnici od Pardubic by mělo odstartovat letos v létě a řidičům i obyvatelům Sezemic, Časů a Počápelských Chalup by se tak po jeho dokončení mělo ulevit od dopravní zátěže.

Nová silnice se po dobudování napojí na okružní křižovatku na výjezdu z dálnice D35 a v západní části vyústí nedaleko budovaného kruhového objezdu s komunikací do obce Spojil.

O vítězi na zhotovitele informoval na sociální síti X generální ředitel ŘSD Radek Mátl. „ŘSD vybralo zhotovitele stavby „I/36 Sezemice, obchvat“, kterým se stalo sdružení M - Silnice, MI Roads a Doprastav za nabídkovou cenu 838,29 milionu korun bez DPH. Na stavbu délky 6,8 kilometru je vydáno stavební povolení v právní moci. Realizaci stavby plánujeme zahájit ve třetím čtvrtletí letošního roku,“ uvedl Mátl.

Sezemice čekají na přeložku, jež v budoucnu má sloužit jako obchvat města, skoro dvacet let. První zpracování projektu možného obchvatu vzniklo už v roce 2002 a na získání územního rozhodnutí se čekalo dalších třináct let. Po otevření nových úseků dálnice D35 se dopravní situace na stávající silnici výrazně zhoršila.

„Posun vidím hlavně v tom, že konečně byl vybrán zhotovitel na výstavbu té přeložky I/36, a že stavební povolení už nabylo právní moci, takže nic nebrání tomu, aby stavba mohla začít,“ řekl starosta Sezemic Martin Staněk.

ČASOSBĚRNÉ VIDEO: Tak vzniká nejdelší zavěšený most v Česku

Stavba lanového mostu přes Labe v Pardubicích: časosběrné video. | Video: Ředitelství silnic a dálnic Pardubický kraj