Pohádka S čerty nejsou žerty pojednává o mladém mlynáři Petrovi, kterého chamtivá macecha Dorota Máchalová připraví o mlýn i celý majetek po rodičích. Petr se proto vydá hledat štěstí do světa, místo toho ale skončí ve vězení a musí narukovat na vojnu. "V nejhorším mu pak pomocnou ruku nabídne peklo a Petr společně s mladým čertem Jankem začne bojovat proti nepravostem světa. Jak se ukazuje, čerti mohou být někdy lidštější než lidé,“ připomněla zápletku dramaturgyně Jana Uherová.

Paradoxem je, že film, jehož hlášky už dávno zlidověly, dramaturgyně ani režisér Petr Novotný neznali. S nápadem uvést právě tuto pohádku přišla Novotného asistentka Martina Mejzlíková, která je podepsána i pod divadelním scénářem. "Martina mě jako znalkyně filmu hlídala, aby v divadelní verzi bylo vše, co tam být musí. Během zkoušení jsme ale zjistili, že každý považuje za zásadní okamžik filmu něco jiného. Ještě se mi nestalo, že bych při zkoušení čelil tolika prosbám a námitkám hereckého souboru, co a jak má kdo říkat," poznamenal Novotný, pro kterého je nová inscenace už třetí pohádkou, kterou na Kuňce režíruje. Předtím tam připravil úspěšné tituly Kráska a zvíře a Tři veteráni.

Vymyslet titul, který by se hodil pro plenérové hraní na Kunětické hoře, je obtížná práce, která divadlo čeká vždy jednou za dva až tři roky. "Chodí tam i diváci, kteří nejsou z Pardubic, takže je nechceme zklamat. Je důležité, aby byla hra pro diváky známá. Inscenace S čerty nejsou žerty se začala v předprodeji prodávat už v únoru a během 14 dní byla prakticky vyprodána," sdělila Uherová.

Zkoušení venku je vždy náročné, tvůrci musí počítat také s nepřízní počasí. "Je to složité, už máme v inscenaci jeden záskok. Původně měl postavu Správce hrát Josef Pejchal, který ovšem onemocněl a musel za něj zaskočit Josef Láska. Třeba pondělní zkouška skončila až někdy po půlnoci," popsal ředitel pardubického divadla Petr Dohnal.

Populární rodinnou pohádku čeká po prázdninách i interiérová verze. V hlavních rolích se představí Štěpán Pospíšil coby Petr Máchal a zatím ještě hostující Jiří Hába jako čert Janek. Dorotu Máchalovou ztvární Petra Janečková a Lucifera Ladislav Špiner.

Sobotního večera se zúčastní představitel Kaprála z filmu S čerty nejsou žerty Petr Nárožný, jenž zde dodatečně převezme Cenu Genia smíchu z posledního ročníku Festivalu smíchu.