Po pilotním provozu v Zimní jízdárně Valtického zámku a premiéře na Brněnském výstavišti se výstava Megabrouci přesunula dál na sever a to pod Kunětickou horu. Konkrétně do Golf Resortu Kunětická hora v Dříteči.

Ze statistických údajů vyplývá, že počet čtenářů po covidu stoupá.
Do knihoven chodí v kraji šedesát tisíc lidí. Po covidu se jejich počet zvyšuje

„Začalo to tak, že jsem chtěl koupit dětem mikroskop, ale nakonec si pro sebe koupil makrolupu. Ze začátku jsme s klukama koukali na zvětšený kus chleba, na suchý listy pokojovek, plísně, ale pak jsem tam dal brouka! V té chvíli se mi otevřel nový vesmír, takové množství detailů, ta dokonalá symfonie tvarů a barev - naprosto mne to ohromilo,“ popsal prvotní počátky vzniku velkých modelů brouků sochař Michal Olšiak.

Od prvního nápadu po definitivní dokončení výstavy nakonec uplynulo deset let. „Pronajala se dílna a začal se dělat první brouk - Nosorožík filipínský. Měl asi 6 metrů a dal fakt hodně práce, takže nakonec jsme museli udělat tým a další exponáty dělat ve více lidech,“ uvedl Olšiak na webové stránce výstavy.

Festival Multikulturní týden v Pardubicích.
Pardubice hostí festival, který je přehlídkou kultur z celého světa

Samotná práce byla zkouškou trpělivosti tvůrců. „Každý chlup se musel nabarvit, ohnout, předvrtat a nalepit. Každá noha, každá ploška se 100krát přeměřovala, brousila a malovala. Za každým „broučkem“ jsou desítky hodin studia u makrolupy a následného ručního převodu do reality,“ přiblížil Olšiak.

Výstava je v golf resortu otevřená každý den od 10 do 18.30 hodin. Základní vstupné je 350 korun, rodinné se pohybuje od 990 po 1 100 korun podle počtu dětí.