Milan Černický se narodil 16. března 1936, v mládí se s rodiči přestěhoval z Bohumína do Pardubic, kde s otcem chodil na hokej. „Výčet funkcí Milana Černického by byl hodně dlouhý. Pro historii klubu má velký význam jeho pečlivá práce historika a archiváře. Z vlastnoručně shromážděných zdrojů sepsal šest knih o pardubickém hokeji. V roce 2003 byl vyznamenán za dlouholetou práci a propagaci hokeje Medailí města Pardubice a v roce 2005 získal od ČSLH ocenění za dlouholetý přínos pro rozvoj ženského hokeje. V roce 2012 byl zařazen mezi nejlepší sportovce okresu Pardubice v kategorii funkcionář,“ uvedlo Dynamo na internetových stránkách.

Když byl v roce 1964 založen Klub přátel ledního hokeje TJ Tesla Pardubice, Milan Černický u toho pochopitelně nemohl chybět a začal pracovat ve výboru na úseku propagace. Starali se hlavně o mládež, ročně pořádali devět turnajů pro všechny kategorie. Zároveň zajišťoval veškerý potřebný tisk. Před sezonou (od roku 1968) vycházel Zápisník s rozlosováním a informacemi o klubu a hráčích. Na každé utkání se vydávaly letáky, jednou za měsíc vycházely noviny Pardubický hokej. Připravit se také musela brožurka na každý mládežnický turnaj. K různým příležitostem se nechávaly dělat odznaky a vlajky.

Od roku 1975 dělal také kroniky pro pardubický tým. Což je na klubové úrovni unikátní počin.

„Já to nikdy nedělal za nějakou slávu, pro peníze, člověk pro to prostě žil. Že jsme měli štěstí nejen na hráče, ale i na publikum okolo, to nám museli všichni v republice závidět, jací jsou tady fantastičtí lidé,“ popisoval na začátku roku 2024 v rozhovoru po zařazení do Dynastie Dynamo.

Osobní vzpomínka

Pro mě byl symbolem pardubického hokeje, staral se o nás v tiskovém středisku, pokud člověk potřeboval cokoli z historie, byl každému rád k dispozici. Disponoval neuvěřitelným archivem, ostatně napsal i knihy o pardubickém hokeji. Bude nám všem chybět, zavzpomínal reportér Deníku Bohumil Roub, který si během kariéry prošel několika médii a s Černickým spolupracoval téměř třicet let. "Byl to milý a skromný člověk, sportovec i v pokročilém věku. Jezdil na hokej desítky kilometrů na kole, na zápase ale už byl v obleku jako neodmyslitelná ikona dnes už málo dodržované noblesy," doplnil Bohumil Roub.

Mohlo by vás zajímat: Hokejistům fandily celé Pardubice, bohužel zavládl smutek

Zdroj: Deník.cz/Bohumil Roub