Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. 5. 2004 společně s Estonskem, Maďarskem, Lotyšskem, Litvou, Polskem, Slovenskem, Slovinskem, Kyprem a Maltou. Magistrát města Pardubic chce toto výročí oslavit se svými občany, a proto připravil sérii devíti kulturních, sportovních a společenských akcí, které nabídnou zábavné zážitky pro všechny zúčastněné.

„V dubnu a v květnu se Pardubáci můžou těšit na multikulturní festival a venkovní fotografickou výstavu spojenou s našimi partnerskými městy. Díky ní spoluobčané poznají tato města o něco blíž,“ uvedl náměstek René Živný zodpovědný za cestovní ruch.

Druhá etapa prací zahrnuje rekonstrukci nádražní haly, východního provozního křídla a západního křídla s bytovým domem.
Začíná oprava pardubického nádraží: nové obchody, toalety i podzemní parkoviště

Dalšími událostmi spojenými se vstupem naší země do Evropské unie bude tematický Den Evropy v parku Na Špici, který je určen pro žáky pardubických základních škol nebo Evropský den jízdních kol.

„Téma Evropy bude reflektovat i letní část městských slavností. Ty letos proběhnou od středy 19. června do pátku 21. června 2024. Kromě programu na Pernštýnském náměstí se akce přesune i do KD Hronovická, na Příhrádek nebo na třídu Míru, kde budou probíhat kreativní workshopy spojené s tématem Evropy,“ řekla náměstkyně primátora zodpovědná za kulturu Jiřina Klčová.

V srpnu se bude v duchu Evropy pokračovat ve Sportovním parku ve znamení Olympiády v Paříži. Dny Evropského dědictví v září budou jedinečnou příležitostí prohlédnout si a lépe poznat historické památky a místa, která obvykle nejsou přístupná veřejnosti. Dění kolem Evropského dne koní bude zajímavé nejen pro milovníky koní a jezdeckých disciplín.

Elektrárna Opatovice do sedmi let opustí uhlí
Elektrárna Opatovice do sedmi let opustí uhlí. Bude spoléhat na plyn

Touto událostí si město připomene historii a kulturní dědictví spojené s chovem koní, drezúrou, dostihovými sporty a dalšími jezdeckými aktivitami. Celoroční oslavy vstupu ČR do EU vyvrcholí výstavou, která připomene a zrekapituluje všechny projekty realizované díky dotacím z EU od počátku až do současnosti.

Vstup na všechny akce je zcela zdarma.