Jak pomoci, aby nedošlo k rozsáhlým škodám či k úplnému zničení vozu? Podle hasičů by mohlo pomoci v mnoha případech mít u sebe ve voze přenosný hasicí přístroj. Ten přitom nepatří do povinné výbavy vozidel.
„Když hasicí přístroj nemáme k dispozici při požáru vozidla, tak nám nezbývá nic jiného, než co nejrychleji z vozu vystoupit a přivolat hasiče. Většina požárů vzniká v motorovém prostoru. Malý hasicí přístroj dokáže často zabránit rozšíření požáru. Pokud jen lehce pootevřeme kapotu a stříkneme obsah hasicího přístroje, plameny můžeme zkrotit nebo počínající požár dokonce zlikvidovat,“ uvedla mluvčí Vendula Horáková.
K hašení dopravních prostředků v Pardubickém kraji rok od roku stoupá. V roce 2022 jich hasiči likvidovali 110 a v následujícím roce 2023 jich bylo 119. Ten letošní zatím vykazuje 84 případů.
„Nedávno hasiči likvidovali požár autobusu na CNG na Sukově třídě v Pardubicích. Škoda tam byla odhadnuta na 20 000 korun. Ještě před příjezdem hasičů byly cestující evakuováni a ihned po příjezdu hasiči uzavřeli přívod CNG do motoru a plameny uhasily,“ řekla Horáková.
„Hasicí přístroj bychom doporučovali mít ve voze při cestování, protože je to určitě dobrá pomůcka, ať už když nám začne hořet automobil, anebo kdybychom mohli pomoci kolem jedoucímu řidiči, tak je to určitě potom dobrý pocit a zachráněné miliony nebo stovky tisíc korun. U nás to není povinností mít hasicí přístroj ve voze, ale určitě my jako hasiči ho doporučujeme,“ dodala Horáková.
Kam umístit hasicí přístroj? „Hasicí přístroj umístěte co nejblíže řidiči, nejvhodnějším řešením je uchycení k podlaze pod jedním z předních sedadel, schránka před spolujezdcem a podobně,“ uvedl Besip.
Hasiči dále doporučují umístit do auta 2 kg práškový hasicí přístroj, který je dobře skladovatelný, má jednoduché použití a zároveň mu tolik nevadí vnitřní teploty vozu.