Žádostí o přijetí do domovů pro seniory přibývá a míst se v Pardubicích nedostává. „Na konci října 2018 naše domovy pro seniory evidovaly 862 žádostí o přijetí,“ uvedl Petr Krejčí, ředitel Sociálních služeb města Pardubic, které provozují dva domovy pro seniory - U Kostelíčka a na Dubině - s celkem 450 lůžky. Více než 300 žadatelů celodenní péči aktuálně potřebuje, ale není možné jim vyhovět. V pořadníku čekají, až se uvolní místo.

Domov pro seniory U Kostelíčka ve Štrosově ulici v Pardubicích.Zdroj: Deník / Luboš JeníčekMěsto hledá pozemky pro výstavbu nového domova. V současné době má hotovou analýzu šesti vytipovaných lokalit.

Jako jedna z nejvhodnějších možností se jeví pozemky navazující přímo na areál stávajícího domova U Kostelíčka. Starý a nový objekt by tak mohly být propojeny podzemním či nadzemním koridorem, bylo by možné sdílet personál i nedávno zrekonstruovanou kuchyni v domově U Kostelíčka, vzniknout by mohla také jedna centrální prádelna. Zmiňované pozemky patří Pardubickému kraji a město již o ně požádalo.

Ve hře je také areál veterinární kliniky ve Štrossově ulici. „Tato varianta rovněž umožňuje částečné propojení provozu, například prádelny nebo zajištění stravování s minimalizací nákladů na dopravu. Je zde i větší pozemek pro vybudování klidových a parkovacích ploch,“ řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký.

O definitivním řešení ještě není rozhodnuto. Pardubice nyní čekají na stanovisko kraje, známé by mělo být do konce března. Nejvhodnější lokalitu pak vybere zastupitelstvo města a začnou práce na přípravě stavby, která by měla začít v roce 2021.

V budoucnosti by domov důchodců mohl stát rovněž v areálu bývalých kasáren T. G. Masaryka. Okolní sídliště mají vysoký věkový průměr obyvatel a z demografického vývoje je zřejmě, že budou třeba další pobytové služby.

V roce 2018 převzali Cena Michala Rabase za záchranu Miroslav Albert, Ladislav Částek, Michal Zölfl. Zachránili Jiřího Němce, které postihl těžký srdeční kolaps.
Lidé nominovali devět zachránců na Cenu Michala Rabase