Do Švýcarska emigroval krátce po dovršení 21 let. Dnes má obojí občanství – švýcarské i české. Komu bude Václav Husák - bývalý hokejista, rodák z Pardubic, tedy fandit? „Včera to bylo krásné odpoledne a večer. A co dnes večer? Já jsem v klidu, protože si přeji, aby vyhrál ten lepší a, ať tak, či tak, já prohrát nemůžu a to je dobře,“ vzkázal vzkázal pro Deník Václav Husák.

„Letos to bude 37 let, co jsem tenkrát ještě utekl, je to dlouhý čas. Včera mi u televize bušilo srdce, odpoledne pro Čechy a večer to bylo prostě Hopp Schwiiz. Kolik bylo podobných zážitků z mého dětství a z pardubického hokeje. Vyrůstal jsem s klukama, se kterýma mám stále intenzivní kontakt, jako s Honzou Czerlinskim. Libčou Bártou a dalšími a za to jsem moc rád. Těch cest v mém životě, těch tváří a bojovníků, co jsem měl čest osobně potkat,“ vzpomíná Čechošvýcar. Připomíná hlavně Václava Roziňáka.

Václav Roziňák byl československý hokejový reprezentant, mistr světa z let 1947 a 1949. Poté, co byl reprezentaci znemožněn start na mistrovství světa 1950 v Londýně, byl spolu s dalšími jedenácti hráči v Praze zadržen, tvrdě vyslýchán a následně ve vykonstruovaném soudnímu procesu odsouzen deseti letům vězení. WikipedieDatum narození: 7. prosince 1922, PrahaÚmrtí: 1. března 1997, Curych, Švýcarsko

Jeho syn Alex nejraději trénuje v pardubickém dresu.Jeho syn Alex nejraději trénuje v pardubickém dresu.Zdroj: Deník/Bohumil Roub

„Pak to byli třeba Vovka Kobranov, Richard Farda, Jarda Krupička, Václav Nedomanský, velká jména, skromní lidé. Scházeli se v curyšském tenisovém klubu u mého strýce Petra Rybyšara, který také hrával v Pardubicích, Havlíčkově Brodě, ale i v Davosu. No a včera ti mladí kluci českých rodičů, kteří odešli stejně jako já, to tě hřeje u srdce,“ pokračoval Václav Husák. Měl na mysli Kevina Fialu nebo Deana Kukaně, kteří dali ochotně interview i v češtině.

„Je to velice silná emoce, a vážím si jejich rodičů, že je česky naučili,“ připojil pardubický rodák. Jemu bylo řečeno, že není ten „správný typ socialistického hokejisty". Češi mají podle něj hokej v krvi, což poznal i na svém synovi. „Alex hrál tenis, honil se za balonem, dělal atletiku a v plavání vyhrával, co se dalo. Ale, aniž bych chtěl, hraje hokej a nejraději trénuje v pardubickém dresu,“ pyšní se hrdý otec.

Václav Husák (nar. 13. 2. 1967) v Pardubicích

Dokončil Střední průmyslovou školu stavební v Hradci Králové, do emigrace studoval na ČVÚT v Brně.

Hrál hokej za místní klub Tesla Pardubice, kde byl několikrát v juniorské kategorii vyhlášen nejlepším obráncem týmu.

S hokejem do zranění pokračoval i ve Švýcarsku, po onemocnění nemohl hrát, a tak trénoval v Rapperswil Juniory.

V současnosti pracuje na stavebním úřadu Gossweiler Ingenieure AG a vlastní i malý Ateliér architektury.