Akce pokračuje i v pátek. „Krajského kola se letos účastní 200 žáků se 126 projekty, z toho 80 projektů je v kategorii Junior a 46 v kategorii Středoškolák,“ uvedl předseda pořádající Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET Stanislav Medřický.

Do krajského kola soutěže se žáci museli probojovat přes jedno ze dvou okresních kol, která se konala v Lanškrouně a Pardubicích. Hodnotitelé vybírali celkem ze 164 projektů.

Pro ty nejlepší v juniorské kategorii je hlavní cenou krátkodobá odborná stáž ve Francii, v kategorii Středoškolák se autor nejlepšího projektu bude moci zúčasnit mezinárodní soutěže v Číně, další postoupí do národního finále soutěže EXPO SCIENCE AMAVET. „Snažíme se žáky naučit řešit problémy vědeckým způsobem. To je ve škole mnohdy nenaučí. Dáváme jim možnost dalšího vzdělávání, ne jen nějaký diplom,“ řekl Medřický.

Jedním z účastníků festivalu je i Tomáš Pokorný ze Střední průmyslové školy elektrotechnické a Vyšší odborné školy Pardubice, jenž soutěží s projektem Elektronická počítačka SMD součástek.

„SMD součástky, které se používají třeba na základní desce v telefonu nebo počítači, se špatně počítají, jsou velmi malé. Dají se měřit metrem, ale může snadno dojít k chybě. Proto jsem vyvinul elektronickou počítačku, která na rozdíl od těch, jež se dají sehnat za desetitisíce, stojí tisícovku. Moje řešení je navíc kompaktnější a nezabírá na stole tolik místa,“ popsal Pokorný.