Pardubice, Hradec Králové a Piletice. To budou tři centra, kde bude probíhat dvaatřicátý ročník akce s názvem Folklorní festival Pardubice – Hradec Králové. Jeho nejvýznamnější částí bude páteční Pernštýnská noc. Ta tradičně ovládne celé centrum Pardubic.

„Na náměstí se v rámci festivalového pořadu rozezní tóny lidových písní v podání českých, moravských i zahraničních folklorních souborů. Lidové muziky uslyšíte nejenom v atriu radnice v připraveném muzikantském pořadu, ale také v Pernštýnské ulici i v jiných zákoutích starého města. Samotný závěr noci můžeme společně prozpívat a protancovat s Formany pod Zelenou bránou,“ uvedl autor programu Radim Zajíček.

Pernštýnská noc v Pardubicích 2023
VIDEO: Pernštýnská noc roztancovala centrum Pardubic folklórem

Na zámeckém nádvoří se představí dětská Šmidlátka a hostující folklorní soubory Mladosť Banská Bystrica a polský soubor Promni z Varšavy. Program na vnějším nádvoří pardubického zámku zakončí pardubická folková kapela Marien, která letos slaví druhou desítku let své existence. Součástí akce bude také velký jarmark.

V sobotu se pak akce přesune do Hradce Králové. Folklorní soubory vystoupí v Žižkových sadech. V 16.30 pak začne v Klicperově divadle pořad scénického folkloru s názvem Lidové kalendárium aneb Když naprší, tak uschne.

„Národopisný soubor Kohoutek z Chrudimi letos do Klicperova divadla přiveze komponované hudebně taneční představení, které diváky provede tradičním lidový rokem, jeho zvyky a obyčeji. Čerpá z tanečního a písňového repertoáru regionu východních Čech,“ uvedli pořadatelé.

Pernštýnská noc.
FOTO, VIDEO: Huja, huja, hujajá. Všichni tančili a zpívali až do hluboké noci

Sobotní večerní zastavení na Šrámkově statku v Pileticích představuje pak tradiční tečku za královéhradeckou částí festivalu. Setkání na dvoře i zahradě či ve světnici i stodole dvoupatrového pavlačového roubeného stavení z počátku 19. století nabídne zábavu, zpěv a tanec.

Neděle pak bude znovu pardubická. Od 10 hodin se bude na zámku konat folklorní školička. Ve stejný čas se v kulturním domě Dukla rozeběhne taneční dílna.

Muzikál Pekařova žena se loučí. Na Kunětické hoře ho nahradí pohádkový hit.
Muzikál Pekařova žena se loučí. Na Kunětické hoře ho nahradí pohádkový hit

Na definitivní tečku za celou akcí pak mohou zájemci zamířit opět na zámek. Tady se uskuteční Rozmlouvání. „Přibližuje prostřednictvím lidových písní a tanců pardubickému publiku hosty festivalu. V našem pořadu se představí tanečníci ze Slovenska, Polska, Nymburka, Prahy a dětské soubory z Pardubic a ze Slatiňan,“ dodala autorka pořadu Jitka Vítková.

Podrobný program si lze prohlédnout ZDE.