Hvězdárna Barona Artura Krause nabízí řadu neobyčejných zážitků, ale její vybavení postupně zastarává. Na svém zasedání tak pardubičtí zastupitelé odsouhlasili plán i částku, které mají tento neduh odstranit.

Dočká se tak nového astronomického vybavení. Stejně jako prostory observatoře je i astronomický dalekohled totiž za dobu své existence značně opotřebený. „Zásadním kritériem pro jeho celkovou výměnu, a to jak po stránce optické, tak elektromechanické, je jeho morální zastaralost, neboť technologie je z osmdesátých let. Po konzultaci s odborníkem a vedoucím hvězdárny Petrem Komárkem a ředitelem Milošem Adamů jsme se rozhodli uvolnit na tuto investici 2,35 milionu korun,“ řekl první náměstek primátora Jakub Rychtecký zodpovědný za sport a rozpočet.

Součástí této částky na dodání špičkového nového moderního teleskopu včetně montáže a dopravy, je rovněž přestavba a přemístění stávajících dalekohledů. „Ale také pokročilé záznamové zařízení v podobě vědecké chlazené monochromatické kamery, umožňující pořizování působivých fotografií objektů vzdáleného vesmíru,“ objasnil Rychtecký s tím, že bude potřeba precizní koordinace se stavební rekonstrukcí kopule hvězdárny v DDM Delta.

Mohlo by vás zajímat: Hasiči na Pardubicku zachránili srnečka. Dojemně se s nimi rozloučil

Záchrana srnečka. | Video: HZS Pardubického kraje