Pardubice jsou podle žebříčku ekonomické kondice českých měst na pátém místě. Vyplývá to ze studie, která hodnotí padesát největších měst České republiky.

Studie společnosti MasterCard hodnotí majetkovou a rozpočtovou odpovědnost měst. Krajské město předstihli pouhá čytři města z celé republiky – a to vítězné Teplice, dále Chomutov, Cheb a Prostějov.

„Žebříček ekonomické kondice měst je unikátním materiálem, který může sloužit jako doklad o poměrně dobré rozpočtové a majetkové odpovědnosti všech zúčastněných českých měst. Žádné ze sledovaných měst totiž výrazným způsobem v hodnocení nezaostávalo,“ uvedl předseda Sdružení Czech Top 100 Jan Struž.

Dobrá ekonomická kondice měst se projevuje velmi nízkými hodnotami dluhu na jednoho obyvatele a solidními údaji, týkajícími se hodnoty majetku na obyvatele. Města v dobré ekonomické kondici jsou také schopna vytvářet prostředky pro budoucí investice.

Pro hodnocení ekonomické kondice měst bylo použito celkem pět indikátorů, které byly sledovány v letech 2007, 2008 a 2009. MasterCard uskutečnil
projekt ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou v Praze a Sdružením Czech Top 100.

Náměstek pardubického primátora Alexandr Krejčíř, který je zodpovědný za investice, neskrýval spokojenost s výsledky studie.
„Potvrzuje to, že město dobře hospodaří. Vždyť jsme jedno z nejméně zadlužených měst v České republice. Proto si třeba můžeme dovolit zaplatit tak velkou investiční akci, jako je rekonstrukce Plaveckého areálu Pardubice. Je jasné, že podobně velká investice teď nebude několik let možná. Určitě se ale město nebude topit v dluzích,“ pravil Alexandr Krejčíř.

Jeho konkurent v boji o křeslo primátora Pardubic Jindřich Tauber z ČSSD má na věc poněkud jiný názor.
„Já bych tuto studii nepodceňoval, ale zároveň ani nepřeceňoval. Ta studie totiž pojednává o městě jako takovém, ale už neřeší, že dluhy mají městské firmy, jako je třeba Městský rozvojový fond Pardubice,“ pravil Tauber.

Ve studii by tedy neviděl potvrzení, že vedení radnice dobře hospodaří.
„Pardubice sice opravdu jsou velmi málo zadlužené. Toho ovšem dosáhly tím, že prodaly veškerý volný majetek. Třeba sousední Hradec Králové je zadlužený mnohem víc, ovšem zároveň mu ještě nějaký majetek zůstal,“ dodal Tauber.

Výsledky studie

1. Teplice 76,87 %

2. Chomutov 73,13 %

3. Cheb 73,08 %

4. Prostějov 72,05 %

5. Pardubice 65,91 %

6. Český Těšín 61,76 %

(dub, čtk)