Studenti Konzervatoře Pardubice se na konci května vydají do amerického státu Texasu. Ten se nachází na jihu USA a sousedí s Mexikem. Zde v rámci šesti koncertů zahrají nejen na prestižním National Polka Festivalu ve městě Ennis, který patří mezi největší krajanské festivaly v Texasu, ale také na dalších místech s početnou krajanskou komunitou.

Součástí prezentace kraje v druhém největším státě USA je také výstava Východočeského muzea s názvem Od stříbrného českého tolaru k americkému dolaru, doplněná o výběr východočeských krojů. Tato výstava bude následně ve spolupráci s krajanskými spolky putovat po dalších místech Texasu.

Deštníkové nebe v Pardubicích.
FOTO: Pardubáky překvapilo deštníkové nebe v centru. Je to netradiční pozvánka

"Spolupráce s potomky českých emigrantů do Texasu začala již v roce 2018, kdy jsme si připomínali 100 let od vzniku Československa. Tehdy jsme poprvé připravili turné pro studenty naší konzervatoře, které se setkalo s velkým úspěchem. Letos jsme obdrželi oficiální pozvání od organizátorů a zástupců města Ennis. Naši studenti se svojí polkovou kapelou Pardubická muzika zahrají na třech velkých koncertech v rámci National Polka Festivalu. Kromě nich se Pardubická muzika představí také v dalších místech včetně Temple, La Grange či Houstonu, kde vystoupí v Czech Center Museum Houston," uvedl hejtman Martin Netolický, který se zúčastní cesty společně se zástupci Konzervatoře Pardubice a Východočeského muzea v Pardubicích.

Nedělní nebe na Pardubicku.
FOTO: Supercela na Pardubicku. Nejdřív nádhera na nebi, pak děsivá bouře

Ve městě Ennis by měla do budoucna vzniknout expozice české kultury, jejíž základy v rámci festivalu položí právě Východočeské muzeum v Pardubicích.

„V lednu jsme v La Grange představili výstavu Od stříbrného českého tolaru k americkému dolaru, kterou ve spolupráci s Muzeem Ostrov lidových krojů nyní rozšíříme také o výběr z východočeských krojů a další exponáty, které budeme prezentovat nejen v rámci samotného festivalu, ale také následně na dalších místech Texasu. Zároveň se tato výstava může stát základem připravovaného muzea české kultury v Ennis,“uvedl ředitel muzea Tomáš Libánek.

Výstava Od stříbrného českého tolaru k světovému dolaru míří za oceán do amerického Texasu.Výstava Od stříbrného českého tolaru k světovému dolaru míří za oceán do amerického Texasu.Zdroj: VČM

Podle hejtmana Martina Netolického je v této části Texasu o českou kulturu velký zájem.„Řada měst vznikala čistě díky českému osídlení ze druhé poloviny 19. století a dodnes se zde udržují české tradice a zvyky, zpívá česká hudba a obecně je zde Česká republika vnímána velmi pozitivně, což chceme našimi aktivitami také podpořit. Velmi úzce spolupracujeme nejen s krajanskými spolky, ale také s honorárním konzulem České republiky v Houstonu Brianem Vanickem, který nám zprostředkuje jednání nejen se zástupci místních samospráv, ale také texaskými zákonodárci, kulturními institucemi či univerzitami. Rádi bychom na jednáních s podnikatelským sektorem představili náš region jako místo pro potenciální investice i s ohledem na to, že řada z místních investorů má české kořeny,“ představil plány hejtman Martin Netolický.

Mohlo by vás zajímat: Pivo za 69, deci vína za 60 a drahé jídlo - to byl letošní Majáles v Pardubicích

Zdroj: Bohumil Roub