Se zvýšenou agresivitou návštěvníků se stále častěji setkávají plavčíci na koupalištích v Pardubicích. Reportérovi Deníku někteří z nich přiznali, že musí čelit nadávkám a výhrůžkám. „Požádal jsem proto městskou policii o zvýšené preventivní kontroly v takové míře, aby agresoři neobtěžovali naše návštěvníky,“ dodal ředitel ředitel Plaveckého areálu Pardubice (PaP) Jiří Vysoudil.

Pardubičtí strážníci se podle svého ředitele Jana Haldy budou na zdejší koupaliště zaměřovat především kvůli zvýšené koncentraci lidí během léta.

„Co mám informace od kolegů ředitelů, tak problémy mají Pardubice minimální. Většinou si konflikty řeší plavčíci sami. Pamatuji tak jedno až dvě vykázání za naší účasti,“ uvedl Halda.

Jak doplnil, i provozovatel má totiž určité kompetence k řešení situace, pokud někdo porušuje řád koupaliště.

Některá koupaliště hlavně v Německu se mění z místa pohody a odpočinku na arény násilí. Masové bitky, sexuální útoky, výhrůžky střídají plivance a nadávky. Terčem násilí se stávají zejména plavčíci. Jeden z posledních případů se například stal na konci května v plaveckém bazénu v Brémách. Tam skupina mladíků ve věku 16 až 18 let zmlátila místní zaměstnance tak, že dva muži a jedna žena skončili v nemocnici. O případu informoval web Tachesschau.de.

Koupaliště Pardubice - Cihelna

Koupaliště v Cihelně se po dvou letech opět otevře ve zkušebním provozu 1. července, nově ve správě PaP, která jej převzala od rodiny Ministrových, kteří jej provozovali od 90. let.

Ředitel PaPu zdůraznil, že se jedná o zkušební dvouměsíční provoz. Otevřeno bude v provizoriu proto, aby měli obyvatelé Pardubic možnost koupání v tropických vedrech. „Nemohou ale čekat, že bude všechno hotové. Nebude hřiště na plážový volejbal, dětské hřiště ani oblíbený minigolf. Začátkem září se opět Cihelna s kapacitou 4535 návštěvníků předá stavebníkům a ti budou v rekonstrukcích pokračovat,“ řekl Vysoudil.

Naopak se podle něj modernizovaly technologie, bazény dostaly nový povrch, zrekonstruovala se sociální zařízení. „Všechny atrakce, tedy i vířivky a tobogány, teplá voda ve sprchách a zapůjčení skříněk bude zcela zdarma a zahrnuto do ceny vstupného.“

Náklady na rekonstrukci koupaliště Cihelna se postupně třikrát navyšovaly, ze šedesáti se vyšplhaly na 140 miliónů korun. Podle stavbyvedoucího Agrostavu Pardubice Jakuba Svobody byl největší problém s elektroinstalací.

„Rozhodně se nedalo čekat, že bude v některých místech zabetonována, jinde zase povedou kabely pod obrubníky. Musela se proto vybudovat prakticky zcela nová,“ zdůvodnil růst nákladů stavbyvedoucí.

Nový kabát dostaly i všechny bazény, tedy plavecký, rekreační, skokanský i dětský. „Dříve tady byla jen PVC fólie, teď jsme instalovali nerezové plechy s tvrzenou PVC fólií ve světě uznávanou technologií Myrtha Pool, takže prodloužíme i životnost o pět až deset let na 25 roků,“ řekl Deníku projektový manažer subdodavatelské firmy Abplast group David Mikša.

Fólie se podle jeho informace svařuje při 300 stupních Celsia a navíc zakapává kapalným PVC, což zamezí úniku vody. „Výhodou této technologie je, že se nezmění objem bazénů,“ doplnil Mykša.

Koupaliště Letní pláž Pardubice

Letní pláž, která navazuje přímo na aquacentrum, zahájila provoz už 1. července, Je zde víceúčelový bazén, ve kterém je hloubka od 120 do 160 cm. Bazén je vybaven skvělými atrakcemi. Mezi nejoblíbenější patří skluzavka a tobogán v délce téměř 100 metrů.

Fotogalerie: Pardubice, letní pláž 2

Součástí víceúčelového bazénu je chrlič, šplhací síť, vlnobití a vodní masážní lůžka. Vodní číše je umístěna v bazénu pro neplavce s hloubkou 95 centimetrů.

„Za loňský rok jsme zde zaznamenali kolem půl miliónu vstupů. Kapacita je přitom 1785 návštěvníků.“ Vstupné je 135 korun pro dospělého a 120 korun pro abonenty, odbavovací systém je rovněž čipový, do budoucna by měl být kompatibilní s tím na Cihelně.

I tady musela podle něj společnost provést kompletní údržbu, a to jak zeleně, tak i bazénů a zázemí. „Návštěvníci se mohou opět těšit na ping – pongové stoly, hřiště pro plážový volejbal a skluzavky,“ uzavřel ředitel.

VIDEO LETNÍ PLÁŽ PARDUBICE | Video: Bohumil Roub