Na budovu Krajské knihovny na Pernštýnském náměstí se znovu vrátilo lešení. S teplejším počasím mohou restaurátoři dokončit opravy zahájené v loňském roce. Navíc se pustí i do oprav fasád dvou sousedních historických domů, ve kterých knihovna sídlí. Pardubický kraj chce mít vše hotové v letošním roce.

„Restaurátoři začali vloni pracovat na domě čp. 77, kde dokončili všechny prácev Zelenobranské ulici, ale směrem do Pernštýnského náměstí už z klimatických důvodů museli práce přerušit. Podařilo se opravit římsy, klempířské prvky, fasádu a šambrány, vyměnit všechna okna a směrem k Zelené bráně i restaurovat všechny malby na fasádě. Nyní se dali do práce i na průčelí domu,“uvedl náměstek hejtmana pro investice a kulturu Roman Línek.

Krajská knihovna na Pernštýnském náměstí v Pardubicích.
Krajskou knihovnu v Pardubicích schová lešení. K beránkovi přibude další zvíře

Zároveň zahájil Pardubický kraj další opravu fasád i dvou dalších domů knihovny na Pernštýnském náměstí.

„Také tady bude podobný rozsah oprav. Čeká nás ovšem i raritní obnova zlacení beránka na čp. 79 a zároveň bude obnoveno historické domovní znamení na čp. 78, což je Dům u pštrosa, kde bude dle dochované dokumentace obnoven původní reliéf s pštrosem. Následovat bude oprava kamenné zdi u zvonice na severní straně budovy čp. 79,“ popsal další postup prací Roman Línek.

„První etapa stála Pardubický kraj necelých 6 milionů korun, druhá je vysoutěžena za 3,4 miliony. Máme však ještě podanou žádost na dotaci z fondu na obnovu památek, tak se nám to doufám o něco zlevní,“ dodal.

Pardubice hostí mezinárodní taneční festival Jazz Dance Open.
Pardubice hostí mezinárodní taneční festival Jazz Dance Open

Dodavatelem stavby je firma Manitas group z Vrbčan.Veškeré odborné práce probíhají za dozoru památkářů a jsou prováděny renomovanými restaurátory.

„První etapa má být dokončena do 30. června a ta druhá do konce října. Chceme tedy mít vše hotové do konce roku. Pardubický kraj tak spolu s loni opravenou fasádou Domu U Jonáše, kde sídlí Gočárova galerie, přispěje k pěknému stavu Pernštýnského náměstí a celé Městské památkové rezervace,“ uvedl náměstek Línek.

V pardubické nemocnici využívají robotický operační systém da Vinci Xi.
VIDEO: Robotická ramena operují pacienta v Pardubicích. Lékař sedí u konzole

„Provoz knihovny není nijak omezen, čtenáři se nemusí bát, zveme je jak do prostor na Pernštýnském náměstí, kde je čeká letos renovovaný interiér studovny, tak do Knihovního centra U Vokolků na Příhrádku, kde se po opravách vrací do provozu i letní terasa,“ řekla ředitelka Krajské knihovny Radomíra Kodetová.