Před letošními volbami stojí v Pardubickém kraji jako hlavní stejná otázka jako před těmi minulými? Dostane se do čela zástupce hnutí ANO, nebo se opět podaří současnému hejtmanovi Martinu Netolickému sestavit širokou koalici a „babišovce“ odstavit?
Volby do zastupitelstev krajů
se uskuteční v pátek 20. a
v sobotu 21. září.
Jisté je zatím jen to, že zatímco Netolický je znovu v čele kandidátky svého uskupení, ANO lídra vyměnilo. A při pohledu na seznam uchazečů o zastupitelský post velmi radikálně. V roce 2000 byl v jejím čele současný poslanec Martin Kolovratník. Ten se sice chvíli se svými tehdejšími spolukandidáty radoval z vítězství, aby celkem rychle zjistil, že ANO skončí v opozici.
Nyní je Kolovratník na posledním 50. místě kandidátky a v čele se ocitl bývalý úspěšný hokejový brankář, dnes sportovní manažer hokejového Dynama a také už dlouholetý zastupitel města Dušan Salfický. Obsazení druhého a čtvrtého místa kandidátky ANO pak symbolizuje trend, který zvolily téměř všechny subjekty, které mají šanci ve volbách uspět.
A to je sázka na starosty nebo místostarosty měst. Salfického totiž mají podporovat místostarosta Poličky Pavel Štefka a starosta Chrudimi František Pilný. A podobný model zvolili i jiní.
Logické je to u Starostů a nezávislých, kde jedničku, krajskou radní, ale také starostku Řečan nad Labem Michaelu Matouškovou, jistí na druhém místě současný starosta obce Příluka David Šimek. Ale i Netolického sdružení 3PK zvolilo podobný model. Dvojkou je starosta Hlinska Miroslav Krčil a na kandidátce jsou stejně jako v předchozích případech i další členové vedení větších měst v kraji.
Platí to i pro jiné tradiční uskupení. Koalice pro Pardubický kraj postavila do čela krajského radního Pavla Šotolu, na druhém místě je starosta Vysokého Mýta František Jiráský a dokonce místa na kandidátce od čísla 8 po 14 obsadili výhradně starostové a místostarostové.
Z tohoto trendu se naopak mírně vymyká uskupení ODS a TOP 09, i když i na jeho kandidátce lze lidi z vedení obcí a měst najít. Jedničkou je krajský radní Ladislav Valtr, zajímavou osobností na pozici číslo tři je ředitelka skanzenu na Veselém Kopci Magda Křivanová.
Na hodně spodních místech pak figurují harcovníci, kteří však v Pardubicích tvoří velmi hlasitou a důraznou opozici v tamním zastupitelstvu. Je tak otázka, zda by vyšší volební účast v krajském městě nepomohla Petru Klimplovi, Martinu Slezákovi nebo Karlu Haasovi k výraznému posunu v konečném sčítání hlasů. Voliči totiž mohou udělit až čtyři preferenční hlasy.
Umístění výrazných tváří ODS na spodku kandidátky a pohled na tu Pirátskou pak symbolizuje další trend. Postupnou generační výměnu. Piráty totiž povede mladý Chrudimák Daniel Lebduška, který se v současném krajském zastupitelstvu občas ocital v roli, jakoby snad jediný měl o roli skutečného opozičníka opravdu zájem.
A relativně nízký věk mnoha kandidátů je vidět na všech kandidátkách. Patrná je ještě jedna změna. Při porovnání s minulými volbami ubylo jmen, která u sebe mají lékařský titul, což při volbách před rokem 2020 znamenalo dost často výhodu.
Profesně jsou tak letošní kandidátky nesmírně rozmanité. Zaujmout mohou možná dvě jména u Pirátů. Na 47. místě figuruje bubeník pardubické kapely Vypsaná fixa Petr Martínek a na 42. místě chrudimská herečka a zpěvačka Kristýna Kudrnáčová.
Na čele kandidátky Končíme! je Jan Foldyna vedený jako osoba samostatně výdělečná a mezi kandidáty nechybí ani matador pardubické politiky za KSČM Václav Snopek. SPD povede poslanec Marcel Dlask, na kandidátce je i hudebník a spisovatel Petr Štěpánek. Do voleb se přihlásilo i seskupení Naše Pardubice – Nechme kraj rozkvést. To kromě příslušníků hnutí mimozemstani.eu bude sázet především na výraznou osobnost pardubického zastupitele a aktivisty Filipa Sedláka.
Referendum – hlas lidu povede Julius Gergö a DZS – Za práva zvířat Jana Johanidesová.