Od prvního června se uzavře křižovatka Trnová. Takže se znovu zkomplikuje doprava na silnicích v okolí Globusu. Pro řidiče to bude znamenat hledání alternativních tras, kterých ale ve městě není mnoho.

Peníze z Evropské unie pomohly výrazně změnit podobu kraje k lepšímu. A jejich přínos výrazně převyšuje průšvihy, které jejich využívání provázely. Ilustrační foto.
Promarněné příležitosti na dotace z EU: hotel, zámek i ostuda pro Pardubice

Tentokrát ale omezení zasáhne také poměrně rozsáhle i provoz MHD. Dopravní podnik bude muset provést změny na dvanácti linkách a zavede výpomocné školní spoje v pracovních dnech. Naopak linka 30 nebude po dobu uzavírky v provozu vůbec. Podrobný seznam změn naelznete ZDE.

Od začátku června se uzavře křižovatka Trnová v Pardubicích.Od začátku června se uzavře křižovatka Trnová v Pardubicích.Zdroj: DPMP

Zároveň upozorňuje, že zastávky Globus, Fáblovka, točna, Trnová a Trnová, náměstí nebudou po dobu uzavírky obsluhovány.

„Linky 2, 3, 4, 7, 11, 13, 14, 16, 17, 23, 33 - zastávka Zimní stadion ve směru do centra bude z důvodu opravy a částečné uzavírky mostu Pavla Wonky uzavřena bez náhrady. Lina 99 - spoje linky 99 nebudou obsluhovat ve směru na Dubinu a Slovany zastávky K Polabinám a Masarykovo nám. (st. 3), obsluhovat budou zastávku Sukova ve směru na náměstí Republiky,“ uvedl na svých stránkách dopravního podniku.

Opravou křižovatky se však Pardubice dostanou do velkých dopravních problémů, protože ve stejný čas začnou práce Wonkově mostě, klíčové komunikaci, která vede přes Labe.

Provoz mezi Pardubicemi a Sezemice zkomplikuje stavba nové křižovatky.
Cestu z Pardubic do Sezemic zkomplikuje stavba kruhového objezdu

Most je klíčovou dopravní stavbou v krajském městě, přes kterou denně přejede zhruba 33 tisíc aut. Od června budou motoristům místo čtyř jízdních pruhů a jednoho odbočovacího sloužit pouze dva. Oprava navíc potrvá až do podzimu příštího roku.

Od června bude most otevřený vždy ve dvou pruzích v režimu 1+1, tedy jeden směr do centra a jeden z centra. „Provoz se bude posouvat po šířce mostovky v závislosti na tom, kde zrovna budou probíhat práce. Stavaři budou pracovat zejména v útrobách mostu. Důležité je, že most Pavla Wonky bude vždy průjezdný – i pro MHD, kde jen dočasně dojde k nahrazení trolejbusů autobusy,“ uvedl ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Zdeněk Vašák s tím, že dopravní opatření vznikla na základě zpracovaného dopravního modelu.

Prezident Petr Pavel i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický si na pardubickém letišti vyzkoušeli letecký simulátor.
Prezident Pavel v Pardubicích zachránil letadlo i jeho pasažéry. Na simulátoru

Veřejnost navíc bude moci sledovat webkamery, které budou umístěny na obou stranách mostu a díky tomu mít okamžité informace o stavu dopravy. Záznam bude v průběhu června na webu www.wonkac.cz.