Stálý kryt, který by v případě hrozby Pardubákům poskytl útočiště, nyní nabízí i informace o tom, jak je možné se před nimi chránit. Lidé si tu navíc mohou na vlastní kůži „zažít“ nálet provedený na Pardubice v srpnu 1944.

„Doufejme v nejlepší, ale připraveni buďme na nejhorší,“ vítá nápis nad vstupem do úkrytu stálé ochrany. Provozovatelé upozorňují, že se nejedná o žádnou Potěmkinovu vesnici. Kryt je neustále udržován a plně funkční.

„Kryt byl dostavěn na přelomu 80. a 90. let, tedy za minutu dvanáct. Po devadesátém roce se už moc krytů nepostavilo. Kryt byl stavěn na to, aby vydržel jaderný útok,“ přiblížil Jiří Kyncl, vedoucí oddělení krizového řízení. Úkryt je určen pro zhruba 500 lidí na 72 hodin. Podle provozovatele by se jich tam na kratší dobu vešlo i 700.

close Pardubice otevřou k prohlídkám veřejnosti stálý kryt civilní obrany. Poskytne návštěvníkům informace o možných rizicích na území města i o tom, jak je možné se před nimi chránit. info Zdroj: Deník/Nikola Remešová zoom_in Pardubice otevřou k prohlídkám veřejnosti stálý kryt civilní obrany. Poskytne návštěvníkům informace o možných rizicích na území města i o tom, jak je možné se před nimi chránit.

Obyvatelé Pardubic, kde jsou chemičky, seřazovací nádraží, a kde za druhé světové války padaly bomby, se nyní mohou seznámit s prostorem a technologiemi stálého úkrytu, který poskytoval, a stále poskytuje, ochranu v případě napadení zbraněmi hromadného ničení. Útočiště město nově vybavilo současnými i historickými předměty, jako jsou plynové masky, pomůcky improvizované ochrany, evakuační zavazadlo, varovné sirény nebo prvky protipovodňové ochrany.

Povědomost lidí je malá

Kryty v Pardubicích

V Pardubicích je kolem 150 krytů, u většiny z nich majitelé domů požádali hasiče o vyřazení krytů z evidence. Podle vedoucího oddělení krizového řízení je tady 47 krytů v aktivním stavu, 100 krytů je vyřazeno z evidence, ale jsou stále použitelné pro ozbrojené konflikty konvenčního charakteru, jako dnes vidíme na Ukrajině. Všechny kryty mají kapacitu asi 27 000 lidí.

Zaměstnance oddělení krizového řízení nápad na zpřístupnění krytu napadl při odpovídání na množící se dotazy lidí, kteří se ptali, jak se chovat při krizových situacích. Dotazy začaly přibývat především od loňského února, kdy začala válka na Ukrajině.

„Vyřizovali jsme už desítky mailů a telefonátů od lidí. Třeba se ptali, kde si mají vyzvednout balíčky záchrany. Z dotazů bylo vidět, jak jsou lidé málo informovaní. Je to alarmující, povědomost lidí je opravdu malá," řekl Kyncl s tím, že Česká republika po roce 1990 téměř rezignovala na kvalitnější přípravu obyvatel a především dětí.

„Rodiče dětí na prvním stupni základní školy jsou ti, kteří už nezažili tu brannou výchovu, takže oni v podstatě dětem nemají jak poradit,“ dodal Kyncl.

V Pardubicích se tak nenápadná nízká budova na sídlišti proměnila na prostor, kde lidé dostanou potřebné odpovědi na různé otázky o bezpečnosti.

„Na figurínách lidé uvidí prostředky individuální ochrany, profesionální i improvizované, kterou si lidé mohou doma jednoduše vzít. Jsou to věci, které doma většina lidí má,“ popsal Kyncl.

Odborníci pro zájemce srozumitelnou formou připravili informace o možných rizicích na území města, ale také o tom, jak je možné se chránit v případě, kdy dojde na jeho území ke vzniku mimořádné události, která může ohrozit jejich zdraví či život.

Zpět do roku 1944

Pardubáci si v krytu mohou zažít pro někoho možná až adrenalinový zážitek.

Protože se Pardubice staly v roce 1944 třikrát terčem spojeneckých náletů je část expozice věnována i této smutné historii města.

Zájemci si mohou prohlédnout nejen dobové fotografie zničených částí města nebo přečíst příběhy Pardubáků, ale ve vytvořené replice sklepního prostoru „zažít“ i nálet provedený 15. leteckou armádou USAF dne 24. srpna 1944.

Méně odvážní návštěvníci mohou během své návštěvy zhlédnout krátké filmy.

close Pardubice otevřou k prohlídkám veřejnosti stálý kryt civilní obrany. Poskytne návštěvníkům informace o možných rizicích na území města i o tom, jak je možné se před nimi chránit. info Zdroj: Deník/Nikola Remešová zoom_in Pardubice otevřou k prohlídkám veřejnosti stálý kryt civilní obrany. Poskytne návštěvníkům informace o možných rizicích na území města i o tom, jak je možné se před nimi chránit.

„Já sám jsem z generace, která žádnou brannou výchovu ve škole nezažila, a myslím si, že ta situace posledních let a možná posledních dní ukazuje, že je to asi nezbytné. Já to velmi podporuji a jsem rád, že alespoň touto formou to můžeme dětem ukázat,“ řekl primátor města Jan Nadrchal.

Poprvé si lidé kryt budou moci prohlédnout 25. a 26. října. Provozovatelé ho chtějí pro veřejnost k prohlídkám otevřít několikrát ročně.