Každá venkovní akce, pro divadelníky to platí dvojnásob, je vždy kvůli počasí sázkou do loterie. A to nejde jen o diváky a samotné herce, ale i o techniku, světla, zvuk, kulisy… „Někteří diváci si ze začátku neuvědomovali, že když v červnu chodili přes den v kraťasech a tričkách, tak v jedenáct večer, kdy představení končí, je vše úplně jinak. My doporučujeme vždy teplé oblečení, v případě hrozby deště pláštěnky, deštníky se v hledišti nemohou s ohledem na další diváky používat,“ uvedl Petr Dohnal, který sám často v inscenacích VČD hraje. „Já si beru vždycky deku, pláštěnku, jednou jsem tam byla i v rukavicích a kulichu a zimní bundě,“ přitakává paní Jana z Pardubic na páteční veřejné generálce pohádky S čerty nejsou žerty.

Inscenace na rondelu Kunětické hory se hrají téměř za každého počasí, čemuž muselo divadlo přizpůsobit i techniku. „Každý rok něco přikoupíme, naštěstí technika jde velmi rychle kupředu. Zrušit představení jsme museli za posledních pět let všehovšudy třikrát, drobný déšť nás rozhodně nezastaví. Při páteční předpremiéře jsme s napětím sledovali velmi nepříznivou předpověď, ale stal se zázrak. Bylo teplo a zcela bez deště, někdo nad námi zřejmě drží ochranný deštník,“ zavtipkoval ředitel Dohnal. Meteorologové přitom předpovídali na večer a noc bouřky a silné přeháňky, v republice byla i velká krupobití.

„Já jsem věřil, že to odehrajeme bez problémů, asi vždycky věřím. Kuňce se to vyhýbá, pár kapek nás neztrhne. Tak jednou za rok jsme museli přerušit nebo zrušit představení. Kuňce věříme,“ řekl reportéru Deníku rohy nazdobený představitel Lucifera, 47letá hvězda pardubického souboru Ladislav Špiner.

„Tohle je asi patnáctá inscenace na rondelu, S čerty nejsou žerty mají celkem deset venkovních představení. Do prázdnin jsou ale všechna vyprodaná, takže kdo bude mít zájem, musí si vstupenky rezervovat zase až na příští sezónu, anebo navštívit toto představení v interiérové podobě v městském divadle,“ uvedl dále ředitel Dohnal. Hra má úžasnou filmovou předlohu se známou hláškou: „Je to rebel!“ Ta zaznívá z úst kaprála v podání Petra Nárožného. Slavná filmová pohádka vznikla pod taktovkou Jiřího Justa a Hynka Bočana na motivy Boženy Němcové.

Poselství pohádky S čerty nejsou žerty - zlo nezůstane nepotrestáno | Video: Bohumil Roub

S čerty nejsou žerty

Čertovská komedie o mladém mlynáři Petrovi, kterého chamtivá macecha Dorota Máchalová připraví o mlýn i celý majetek po rodičích. Petr se vydá do světa hledat štěstí, místo toho skončí ve vězení a musí narukovat na vojnu. V nejhorším mu nabídne pomocnou ruku Peklo. A tak Petr spolu s mladým čertem Jankem bojují proti nepravostem. Jak se ukazuje, čerti mohou být někdy lidštější než lidé. Ale zlo nikdy nezůstane nepotrestáno.