Za půllitr 11stupňového točeného pardubického Viléma dáte na pardubickém letišti 75 korun. Hotovku z domácí kuchyně za přesný dvojnásobek. „Přítel říká, že se to za tu cenu dá pít. Prý je to taková pražská cena, jen by to mohla být Plzeň,“ smála se rekreantka Lucie Neradová z Prahy.

„Chceme, aby si tady lidi pochutnali ještě před odletem. Jídlo je z naší restaurace, vždy čerstvé. Děláme vlastní bagety, panini, obložené housky. Anebo si mohou dát cestující pivko, vínko, prosecco, panáčka, a to za, myslím, přijatelné ceny,“ říká provozovatel cateringu na pardubickém letišti Lukáš Zeman. Třebaže z Chrudimska, ale na Pardubicku známý jako „pingl“ například v restauracích v Polabinách Na palubě nebo na Dukle Pod Košem.

„Jednou za čas to unesu. Na Ruzyni jsem byla dávno, ale tam to bylo cenově hrozný, na Pardubice nedám dopustit,“ uvedla například krátce po zaplacení Zdeňka Tobiášová z Horních Ředic.

Prodavačka z místního cateringu uvedla, že si cestující objednávají hlavně vodu. „Dají si i jídlo, když vidí, za kolik je. Máme to tak, že víme, kdy se odlétá a podle toho přizpůsobujeme směny,“ dodala při čepování piva.

Letiště Pardubice | Video: Bohumil Roub

„Překvapilo mě to,“ sdělila pasažérka Vendula Píšová z Letohradu při pohledu na ceny občerstvení. „Byla jsem i na Ruzyni, tam je to něčem jiném. Na tohle letiště je to příjemné překvapení,“ dodala těsně před odletem.

„Cenově to tady jde. Dali jsme si rum, mají slušný výběr za rozumné ceny. Hlavně ale parkujeme zdarma, jsme až z Vlašimi,“ řekl reportéru Deníku další rekreant, který se chystal do bulharského Burgasu.

Bezplatné parkování ale koncem roku skončí. Jak na dotaz Deníku uvedl primátor Pardubic Jan Nadrchal, je třeba sanovat příjezdovou cestu na parkoviště, zpevnit plochy a hlavně instalovat na parkoviště bezpečnostní kamery.

„Cenu stále řešíme, ale budou to menší stovky korun za týden. I tak to vynese kolem 8 až 10 miliónů korun ročně a zvýšíme tím komfort parkování,“ řekl za město Pardubice, jež je dvoutřetinovým vlastníkem civilního letiště, jeho primátor.

Reportér Deníku se sám přesvědčil, že obří parkoviště bylo téměř zaplněné. Možná i tisíce aut ze všech koutů republiky zde odstavili zákazníci letiště.

Stávající prostory veřejné části areálu jsou podle výkonné ředitelky letiště Márie Luticové plně vytíženy. „Nachází se zde celní kontrola, informace, pokladna, check - in a nově občerstvení. Stejně tak i u obou gates. Nově je pro cestující zajištěno občerstvení v obou gatech, dále se tam nachází chill zóna pro odpočinek, duty free, dětský koutek, VIP salónek a také jako jediné letiště máme venkovní kuřárnu,“ pochlubila se Luticová.

Pardubické letiště využívá i hodně lidí z Prahy, a to díky snadnému parkování. „Naše letiště letos nabízí 14 charterových destinací v 10 zemích světa. Nově z letiště můžou odletět cestující do tureckého Bodrumu, taky do Kalábrie, Podgorici Černá hora a poslední novinkou je pravidelná linka se společností Ryanair na letiště Barcelona - Girona. Pravidelnou linkou je také španělské Alicante, které je již celoroční linkou. Obsazenost charterových i pravidelných letů je stoprocentní. Z charterových letů je největší zájem o lety do turecké Antalye,“ doplnila výkonná ředitelka Mária Luticová.

Cestovní kanceláře Fischer a Exim navýšily podle informací výkonné ředitelky Luticové kapacitu oproti sezóně 2023 o víc než 60 procent. „Předpoklad odbavených cestujících pro letošní sezónu odhadujeme kolem 180 až 190 tisíc. Mohl by to být rekordní rok pro letiště,“ uvedla Luticová.

Doplnila, že svým kooptováním do funkce výkonné ředitelky žádné personální ani organizační změny nejsou na pořadu dne. „V první řadě je potřeba zvládnout letní sezónu. Před sebou máme silný provoz. V souběhu s letošní sezónou se již připravuje další sezóna, když už nyní probíhají jednání s cestovními kancelářemi a leteckými dopravci. Práce je dost, všichni zaměstnanci pracují na sto procent a není důvod zasahovat do rozjeté sezóny,“ uzavřela Luticová.