Krajské operační středisko zdravotnické záchranné služby (KOSZZS), které bylo ve středu slavnostně otevřeno, je nyní nejmodernějším pracovištěm svého druhu v celé České republice.

Stávající stanoviště pardubické záchranky se rozrostlo o nové křídlo, ve kterém sídlí operační středisko, schopné řídit zdravotnickou pomoc pro celý kraj.
„Kapacita tohoto pracoviště je projektována na přijetí sta tisíce hovorů za rok. Pracují zde dvě skupiny operátorů. Ta první přijímá a třídí ohlášené události, zatímco druhá skupina k ohlášeným místům posílá zdravotníky. To vše umožňuje ta nejmodernější technologie, kterou je středisko vybaveno. Zejména se jedná o velkoplošnou obrazovku, na které dispečeři mohou sledovat v reálném čase pohyb všech našich vozidel na území celého kraje a podle potřeby je tak posílat na určená místa,“ uvedl vrchní lékař KOSZZS Otomar Kušička.

Krajské středisko v Pardubicích patří k posledním svého druhu v republice, které touto proměnou prošlo.
„Ačkoliv by se mohlo zdát, že je to špatně, jsme naopak rádi. Měli jsme totiž možnost získávat zkušenosti a poučit se od ostatních opereačních center a navíc dostat do rukou tu nejmodernější techniku, která je v současné době k dispozici, a tím zabezpečit rychlejší, efektivnější a kvalitnější služby,“ řekl ředitel KOSZZS Marek Obrtel.

Jednou z novinek, kterou bude moci středisko využívat, je i Jednotný systém dopravní integrace (JSDI). Ten bude do centrálního systému automaticky zaznamenávat a zobrazovat veškeré dopravní omezení, nehody či problémy, od všech složek integrovaného záchranného systému, ale třeba i od silničářů nebo přímo z automatických čidel na dálnicích, která jsou schopna zjistit i tvořící se zácpu. Díky tomu se pak sanitka může těmto místům vyhnout a systém GPS jí pomůže najít nejlepší objízdnou trasu.