Pardubická radnice má připravených dalších čtyřicet volných míst v jedné z mateřských škol. Zřídí je na Dubině v případě, že se příští rok při zápisu přihlásí více dětí. Informoval o tom první náměstek pardubické primátorky Jindřich Tauber (ČSSD).

Krizová varianta

„Jsme připraveni na krizovou variantu. Máme nachystanou projektovou dokumentaci pro mateřskou školu na Dubině, kde jsou ještě volné kapacity," řekl náměstek.
Na jaře rodiče přihlásili přibližně o 300 dětí více, než byla kapacita školek.

Ve druhém kole se zájem rodičů snížil na desetinu. Dalších zhruba 30 přihlášek přijaly mateřské školy nově.
„Nás dost překvapilo, že v prvním kole se nedostalo do mateřských školek 300 dětí. Když jsme udělali mateřskou školku v Ohrazenicích, tak se z 300 dětí přihlásilo pouze 30," sdělil Jindřich Tauber.
Pardubice zřizují celkem 33 mateřských škol, do kterých dochází 3244 dětí. Během sedmi let přibylo v mateřských školách více než 782 míst a 27 tříd. Služby městských školek částečně suplují soukromá zařízení. Podle slov pardubické primátorky Štěpánky Fraňkové (Sdružení pro Pardubice) jsou podstatně dražší a lidé si je často nemohou dovolit.

„Nová mateřská škola Deltáček má 33 míst a pouze 19 dětí. Požadují školné 4000 korun, plus náklady na stravné. V našich školkách je školné od 400 do 700 korun a stravné okolo 600 korun. Obyvatelé Pardubic nejsou pražští manažeři a váží každou korunu," podotkla Štěpánka Fraňková.

Zvýšit kapacitu

Bytová výstavba v Pardubicích ukazuje, že v budoucnu musí nejspíš zdejší radnice zvýšit kapacitu mateřských škol v okrajových částech krajského města.
Například ve Svítkově se staví hodně rodinných domů.

„Mateřské školy tam nejsou v ideálním technickém stavu. Uvažujeme dokonce, zda by nebylo vhodné postavit novou mateřskou školu s větší kapacitou a stávající školky prodat," nechal se slyšet náměstek primátorky Fraňkové Jindřich Tauber.