První pardubická komunitní zahrada se bude nacházet na Masarykově náměstí mezi domem Magnum a sídlem ČSOB. Na travnatém pozemku má v budoucnu vyrůst administrativní budova Nová Veselka. „Podle developera se začne stavět nejdříve v listopadu, takže si prostor můžeme pronajmou do konce října. Řekli jsme si, že to alespoň na jednu sezónu zkusíme a uvidíme, co z toho vyplyne,“ vysvětluje Margarita Kuvaldina ze spolku Pardubická Koza, který za komunitní zahradou stojí.

Během několika dní se spolku přihlásilo přes 60 zájemců, mezi nimi jsou často celé rodiny s dětmi. V uplynulých dnech tak na náměstí přibyly stoly s lavicemi, kde si bude moci kdokoli sednout. „Prostor na Masarykáči je bídný. Jsou tu kanceláře a obchoďák, ale chybí tu místo, kde se lidé mohou posadit, sejít a pobavit se. Proto jsme sem dali lavice,“ popisuje další člen spolku Jiří Beran. Brzy budou připraveny i samotné záhony, kterých bude celkem 80. „Příští týden bychom udělali hromadnou brigádu a společně se zájemci vybudovali záhony,“ plánuje Beran.

Spolek zakoupí také boudu na náčiní a nějaké nářadí. Na pozemku připraví i kompostér a dvě velké nádrže na vodu, kterou bude brát z domu Magnum. „V jedné části budou také veřejné záhony, které budou pro všechny. Lidé, kteří nemají třeba zahrádku, bydlí v bytě a nemají přístup k čerstvé zelenině nebo bylinkám, si tu budou moci utrhnout třeba rajče,“ popisuje Beran.

Když ovšem spolek na sociálních sítích svůj záměr oznámil, setkal i s velmi negativními reakcemi a to zejména kvůli umístění komunitní zahrady. Někteří uživatelé organizátory varovali, že jim tam lidé budou chodit krást úrodu, ničit záhony a že na ně budou močit jak lidé, tak psi. „Byli jsme se podívat na komunitní zahradu v Praze, která taktéž není oplocená a mají tam dobré zkušenosti, nikdo jim tam neškodí,“ věří Kvaldina, že stejně to bude fungovat i v Pardubicích. Pro psy zase spolek připravil psí pisoáry s vírou, že se tak pejsci vyhnou záhonům. „Jako hezký nápad, ale zeleninu, která vyrostla takhle v centru města vedle silnice, bych asi nejedla ,“ zní jeden z názorů na Facebooku projektu. Mnoha lidem se nelíbí, že zahrada vznikne vedle silnice, kde denně projedou tisíce aut. Spolek v tom ale nevidí problém. „Zkoumali jsme měření ovzduší na Masarykově náměstí, ale nikdy se tu neměřilo. Kdysi se ale měřilo na náměstí Republiky, kde je také čtyřproudá silnice a podobný provoz. Výsledky ukázaly, že kvalita ovzduší je totožná jako například v Polabinách nebo na Dukle,“ upozorňuje Beran.

Právě Duklu lidé zmiňovali jako vhodné místo pro umístění zahrady. I tam komunitní zahrada vznikne, stavět se začne na podzim za hvězdárnou.