Mosty v Měticích vedou přes řeku Chrudimku a vyžadují kompletní rekonstrukci. Tu v pondělí zahájila Správa a údržba silnic Pardubického kraje (SÚS Pk). Pro osobní dopravu je značená objízdná trasa po místních komunikacích, která vede přes obec Drozdice.

Uzavřením silnice v Mněticích tak přestala fungovat jedna z alternativních cest do Pardubic. Část řidičů proto využívá hlavní příjezdy, zde se však pravidelně ve špičkách tvoří dlouhé kolony.

Nákladní doprava potom bude využívat silnice vyšší třídy. I tato objížďka bude značená,“ potvrdilo SÚS PK. „Přes mosty se nebude dát projet. Jsou tam zbudovány lávky pro pěší, a to znamená, že obyvatele Mnětic budou moci chodit přes nově zbudované lávky například na městskou hromadnou dopravu,“ poznamenal ředitel krajských silničářů Zdeněk Vašák.

Před mosty ve směru od Černé za Bory vzniklo obratiště pro autobusovou dopravu s nástupní a výstupní hranou. Veřejná doprava do dalších obcí bude dále vedena po objízdné trase přes Žižín a Hostovice.

„Rekonstrukci mostů na silnici z Mnětic směrem do Pardubic si vyžaduje jejich stavebně-technický stav, ale také to, že trasa je mnohdy využívána jako alternativní pro cesty do krajského města. Předpokládáme, že stavební práce budou ukončeny do konce letošního roku s tím, že předpokládaná cena zakázky činí včetně opravy objízdných tras přibližně 36,5 milionu korun s DPH. Opravy objízdných tras budou hotové ještě před zahájením rekonstrukce mostů,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

O rekonstrukci těchto mostů jednal i starosta Městského obvodu Pardubice IV Jan Procházka s hejtmanem Martinem Netolickým. „Věc, která se slibovala občanům městského obvodu IV už dlouhé roky a jsem rád, že po dohodě s hejtmanem Pardubického kraje jsme se domluvili, že se to letos konečně udělá. Stav byl tady dlouhodobě kritický, dokonce most, který je blíže v centru Mnětic bylo provizorium, kdy tam byla kovová lávka, po které se přejíždělo, dělalo to hluk a bylo to dlouhodobě neúnosné,“ Deníku řekl starosta městského obvodu Pardubice IV Jan Procházka.