Rozměrné skulptury by měly brzy odcestovat do Prahy a později „přistanou" na fasádě tamního obchodního domu Máj. Jejich autorem je umělec David Černý, který s pardubickou firmou už spolupracoval několikrát.

Plastiky sochaře Davida Černého v podobě stíhaček Spitfire s motýlími křídly vyrobila pardubická firma.Plastiky sochaře Davida Černého v podobě stíhaček Spitfire s motýlími křídly vyrobila pardubická firma.Zdroj: Deník/Pavlína Roztočilová

Pohyblivé a blikající plastiky by se měly stát dominantou obchodního domu, který stojí na rohu Národní třídy. Vyrostl v letech 1972 až 1975. Odráží tehdejší architektonické trendy, zejména takzvané hnutí hi-tech i prvky neofunkcionalismu. Ministerstvo kultury ho za památku prohlásilo v roce 2006.

A právě to, že by plastiky měly být na památkově chráněném objektu, vyvolalo také negativní reakce. Mezi nejvýraznější kritiky patří Klub Za starou Prahu. Ten uvedl, že vhodné pro plastiky není ani místo, ani forma, ani provedení.

„V žádném ohledu to není tento případ. Ten naopak vykazuje všechny známky typického kýče: Prvoplánově líbivý motiv motýlů, jejichž rozměrná křídla mají svým pohybem přihlížející fascinovat, a zároveň snaha emotivní připomínkou památky československých letců vyvolat dojetí,“ napsal klub.

Po letech očekávání se obyvatelé Sezemic dočkají výstavby obchvatu, který odvede tranzitní dopravu z města.
Konec čekání: Obchvat Sezemic uleví místním, slibuje méně nehod

Pražský magistrát umístění plastik povolil s tím, že prozatím bude rozhodnutí platit jeden rok.