V Pardubicích má Muzejní noc v kalendáři akcí své pevné místo. To se ještě letos prohloubí tím, že zde proběhne oficiální celorepublikové zahájení celé akce. A dokládá to i fakt, že se rozšíří i počet míst, kam se letos mohou lidé vydat.

„Nově se zapojí i Univerzita Pardubice, Hvězdárna barona Artura Krause DDM ALFA, Art Space NOV, Východočeské divadlo Pardubice,“ vyjmenovávají organizátoři.

Na výstavě v golf resortu u Kunětické hory je k vidění přes 25 modelů hmyzu, některé dosahují délky až 6 m.
V golf resortu jsou k vidění megabrouci. Někteří mají délku až šest metrů

Takže je libo pozorování hvězd, návštěva zákulisí divadla, koncert připomínající tvorbu Petra Hapky, jízda historickými autobusy či trolejbusy, setkání s hraběnkou Larischovou nebo prohlídka krematoria? To vše a ještě řadu dalších lákadel pardubická Muzejní noc nabízí.

Tradičně bohatý program nabídne Východočeské muzeum na zámku. Jeho vrcholem bude koncert s názvem Petr Hapka a jeho potměšilí hosté. Připomene nejen ranou písňovou tvorbu pro Hanu Hegerovou, ale také jeho spolupráci s největším tvůrčím partnerem Michalem Horáčkem. Během večera zazní i filmové melodie.

Ke spolupráci jsou přizvané osobnosti, které Hapkovy písně interpretovaly v jeho posledním velkém projektu Kudykam. Vystoupí Lenka Nová, Hana Holišová, Dušan Kollár, Jan Sklenář, Xavier Baumaxa a další.Východočeské divadlo nabídne pohled do zákulisí.Východočeské divadlo nabídne pohled do zákulisí.Zdroj: VČD

V 17.30 a v 18.30 budou probíhat komentované prohlídky Východočeského divadla. „Délka trvání bude 45 minut, začínáme u hlavního vchodu. Zájemci budou moct nahlédnout do zákulisí, postát na jevišti, podívat se za horizont, nakouknout do propadla, sledovat točnu ze suterénu, zkontrolovat sklad kulis, přivonět si k vypraným kostýmům, dotknout se paruk, vlásenek a rekvizit, vyšplhat se na lávku nad jevištěm, vstoupit do hereckých šaten, poskočit si na baletním sále nebo si prohlédnout knihovnu plnou divadelních textů,“ zvou pořadatelé.

Festival Multikulturní týden v Pardubicích.
Pardubice hostí festival, který je přehlídkou kultur z celého světa

Pozorování oblohy dalekohledem z terasy observatoře se odehraje v Hvězdárně barona Artura Krause . Návštěvníkům nabídne také komentované pohledy na Měsíc a souhvězdí jarní oblohy.

Po pardubických ulicích budou také projíždět historické autobusy a trolejbusy. „Z autobusů, se kterými se budou zájemci moci svézt, je to například ikonický autobus Škoda 706 RTO, rok výroby 1965 a Renault Citybus, rok výroby 1998, kterému byl vrácen vnější vzhled podle stavu z konce 90. let,“ informuje dopravní podnik.

Účastníky Muzejní noci budou po Pardubicích převážet historické vozy.Účastníky Muzejní noci budou po Pardubicích převážet historické vozy.Zdroj: PSHŽD

Do hromadné přepravy se zapojí i nadšenci z muzea v Rosicích. „Zveme na jízdy historického trolejbusu 9Tr č. 353 a historického autobusu Karosa B731. Vstupné je dobrovolné do kasičky ve voze. Jízdenky, slevy DPMP a pardubická karta zde neplatí,“ říkají pořadatelé.

V Larischově vile budou probíhat komentované prohlídky, a to v 17, 18.30, 20 a 21.30 hodin. Přiblíží život na Zámečku formou živých obrazů z historie. „Potkáte se možná s hraběnkou Larischovou či později s … ale to se nechte překvapit. Dobová hudba spolu s decentním občerstvením je samozřejmostí. Prvorepublikové oblečení vítáno,“ vzkazují z vily.

Výjimečně bude přístupná také celá historická budova krematoria.Výjimečně bude přístupná také celá historická budova krematoria.Zdroj: MMP

Otevřená bude také architektonicky cenná budova krematoria. Návštěvníci si projdou tuto budovu samostatně a na jejich případné dotazy budou připraveni odpovídat zaměstnanci krematoria.

Pro děti bude připravená dobrodružná hra Pevnost: Tři věže. A to je stále jen malý výčet toho, co vše se bude dát večer v Pardubicích zažít.

Celý program najdete ZDE.

Mohlo by vás zajímat: Pardubický youtuber Stejk si vydělává víc jak prezident. Peníze bude rozdávat

Zdroj: Bohumil Roub