Pardubická muzika v letošním roce zahajovala celý 57. ročník National Polka Festivalu v Ennis a vystoupila zde celkem třikrát.

„Z ohlasu návštěvníků je patrné, že naši konzervatoristé mají velký hudební potenciál, který přetavili také do samostatného CD, které se zde velmi rychle vyprodalo. Každý úspěch našich studentů nás jen utvrzuje v tom, že podobné projekty mají smysl a určitě v nich chceme dále pokračovat. Jedná se nejen o propagaci české kultury, našeho kraje, ale také o mimořádnou zkušenost právě pro naše studenty," uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že studenty čekají také koncerty v českých centrech v La Grange či Houstonu.

Hejtman v rámci festivalu udělil medaili hejtmana Pardubického kraje Dannymu Zapletalovi, který je bývalým ředitelem National Polka Festivalu a jedním z hlavních koordinátorů spolupráce a otcem myšlenky na vytvoření stálé expozice české kultury v Ennis.

Prvním krokem byla výstava Východočeského muzea v Pardubicích s názvem Od stříbrného českého tolaru k americkému dolaru. K výstavě muzea se připojilo i Muzeum Ostrov lidových krojů ze středočeského Ostrova, které do Ennis přivezlo tři lidové kroje z východních Čech, které jsou starší než hostitelské město samotné.