Přestože lidé z autobusu už vystoupili a jiní zase nastoupili, řidič zůstává stát v zastávce. Aby mohl pokračovat v jízdě, musí počkat na modrou šipku. Jenže na nadjezdu je jiný autobus, takže na návěstidlu svítí modré kolečko, které řidiči říká, že musí pustit protijedoucího kolegu.

Takto se nyní řidiči autobusů a trolejbusů dostávají přes nadjezd Kyjevská u Pardubické nemocnice. O tom, že je most ve špatném technickém stavu, se ví roky, ale oprava se odkládá. Zatímco ještě před několika měsíci byl podle vedení města nadjezd jen pochroumaný a tu a tam z něj něco spadlo, nyní přišel z odboru dopravy pokyn, že se na něm nesmějí potkat dvě těžká vozidla.

Omezení hmotnosti

Výsledky, které přinesla poslední mostní prohlídka, nebyly přívětivé. „Kvůli zhoršujícímu se stavebně-technickému stavu bylo doporučeno omezit hmotnostně provoz na nadjezdu,“ řekl vedoucí odboru dopravy Vladimír Bakajsa.

Na zastávce ve Štrossově ulici a taktéž u zálivu před nemocnicí se tak v tomto týdnu objevila dvě návěstidla, která řidiče informují o tom, zda mají volný průjezd. „Řidič vůz na druhé straně mostu nevidí, takže návěstidla zajistí, aby na mostě bylo vždy jen jedno auto,“ popsal situaci ředitel Dopravního podniku města Pardubic Tomáš Pelikán s tím, že světelná signalizace je řízena optickými čidly.

„Vozidla máme navíc pod satelitní navigací. V případě, že by světelná signalizace selhala, vidíme na dispečinku, že se na místo blíží dvě vozidla, takže to můžeme hlídat,“ dodal Pelikán. Omezení se týká také dopravců, kteří v daném místě provozují linkové autobusy.

Přestože projekt na opravu nadjezdu je už hotový, město s rekonstrukcí vyčkává. Nadjezd vedoucí z centra Pardubic k nemocnici převádí auta přes rychlodráhu a železnici, a jelikož si rekonstrukce vyžádá rozsáhlé výluky nejen v silniční dopravě, ale také právě na železnici, dojde k ní společně s přestavbou železničního uzlu Pardubice.

Úplná uzavírka

Zatímco ale Správa železnic počítá s částečně omezeným provozem, město bude muset kvůli nadjezdu provoz na trati přerušit na nějakou dobu úplně. V rozpočtu má vyhrazeno okolo 30 milionů jen na výluky. Samotná rekonstrukce má vyjít na 200 milionů s tím, že kromě opravy mostu se udělají také přípravy na budoucí napojení na rychlodráhu, nemocnici a také areál bývalé Tesly. Oprava, která silnici u nemocnice uzavře minimálně na devět měsíců, má začít příští rok na jaře.

Město prozatím udělalo několik bezpečnostních opatření. Kromě návěstidel se most obalil do ocelových lan a sítí, které mají zabránit opadávání omítek. V roce 2017 z mostu spadl betonový kus, následně i několik kusů omítky.