První objekty jsou zkolaudované od listopadu loňského roku. Do prvního domu se 126 byty podél železniční tratě už se nyní stěhují první nájemci. „Souběžně probíhají práce i na druhé etapě. Jedná se o tři bytové domy ve vnitrobloku se 70 bytovými jednotkami a 11 řadových domů na jižní straně areálu. Jejich dokončení je plánováno na podzim letošního roku,“ sdělil Vladimír Ujec, mluvčí společnosti VCES, která bytové doby staví. Nová rezidenční čtvrť nabídne bydlení pro 750 obyvatel.

Dopravní komplikace

Práce na staveništi v blízkosti nemocnice neutichají. Aktuálně silničáři pracují také na silničním napojení k areálu. Dělníci v březnu na nadjezdu Kyjevská uzavřeli jeden jízdní pruh. Dopravní omezení řidiče čekají až do 14. dubna.

Řidiči se u nemocnice musí připravit na komplikace.
Začala částečná uzavírka nadjezdu na Kyjevské u nemocnice

„Sjezdová rampa je dlouhá 80 metrů, široká 20 metrů a tvoří ji železobetonové opěrné stěny vysoké až 8 metrů. Povrch vozovky bude asfaltový, lemovat ji budou chodníky pro pěší ze zámkové dlažby,“ přiblížil Ujec. Nový sjezd pro přístup do areálu bude zprovozněna na konci dubna.

Areál pardubické Tesly
FOTO: Areál bývalé Tesly naproti nemocnici se neustále proměňuje

V areálu vznikne také parkovací dům a Penny market. Stavbaři se soustředí i na výsadbu zeleně. „Zajímavostí supermarketu je zelená střecha, která pomůže redukovat nadměrné zahřívání lokality v letních měsících. V průběhu dokončování bytových domů budou postupně realizovány areálové komunikace, mobiliář a zeleň, které vtisknou nové čtvrti finální podobu,“ dodal Ujec. Dokončení parkovacího domu a supermarketu developer plánuje také na konec dubna.

Problém s bezdomovci

Podobu nové čtvrti kvituje i starosta tamního městského obvodu, který pravidelně staveniště navštěvuje. „Řešíme nejen provozní věci týkající se staveniště, ale i budoucí záměry v okolí celé čtvrti. Z našich návrhů na změny nebo vylepšení zmíním hlavně nově vzniklý prostor pod sjezdem z Kyjevské ulice, který je třeba uzavřít z důvodu možného využívání bezdomovci,“ uvedl starosta čtvrtého městského obvodu Jan Procházka, který dodal, že s Novou Teslou je spokojen, jelikož se povedlo přetvořit nevzhledný brownfield na pěkné místo k bydlení.

Zdroj: Youtube

Stavět začne i univerzita, která vlastní uliční budovu Telegrafie v Kyjevské ulici, kde bude Fakulta zdravotnických studií. Pro studenty tu mají vzniknout laboratoře, posluchárny, zázemí pro akademiky i knihovna nebo bistro. V současnosti odborníci provádějí stavebně-technický průzkum, aby zjistili statický stav objektu.

Stavba centrálního urgentního příjmu v Pardubické nemocnici pokračuje a v následujících měsících si vyžádá další provozní změny v areálu.
Parkování u nemocnice má vyřešit parkovací dům. Městu i kraji ale chybí peníze

„Připravuje se výběrové řízení na zpracování projektové dokumentace. Součástí jejího zadání bude právě výstup ze stavebně-technického průzkumu. Objekt plánuje univerzita v krátkém čase stavebně zabezpečit a částečně oplotit,“ informovala mluvčí Univerzity Pardubice Martina Macková s tím, že univerzita plánuje zahájení stavby v průběhu roku 2024. Na výstavbu chce škola použít dotaci Ministerstva školství, kterou už má rámcově přidělenou.

Areál Tesly

Opuštěný areál po zkrachovalé Tesle koupila na přelomu tisíciletí firma Foxconn a chtěla tam mít továrnu. Nakonec ale areál o velikosti 2,5 hektaru prodala Pardubickému kraji za symbolickou jednu korunu. Ani kraj však neměl pro místo využití, a tak ho přenechal v roce 2012 městu.

O šest let později město areál prodalo firmě LinkCity, dceřiné firmě VCES. Příběh areálu si můžete přečíst ZDE.

VIDEO: https://www.facebook.com/ctvrt.nova.tesla/videos