V pomyslném dárkovém koši budou produkty, které posílí ducha i tělo.

„Dary mají různý charakter a budou předány různým způsobem,“ sdělil Vojtěch Macek, biskupský sekretář.

Zkráceně se dá vypočítat, že to budou knihy, medaile, pečivo ze školní pekárny, jogurty z východočeské mlékárny, papežův oblíbený chléb a – jak jinak – české pivo regionálního výrobce.

Asi největším darem bude Česká jeruzalémská bible nakladatelství Krystal OP. Jedná se o přednostní výtisk připravovaného nového překladu bible. Nakladatelství je pražské, ale dar nebude bez vztahu k naší diecézi. „Biskup Dominik Duka stál u zrodu českého překladu,“ vysvětlil Jiří Kopecký z Krystalu OP.

Kniha o katedrále Svatého Ducha je již ryze domácí provenience. Vydala ji královéhradecká firma Garamon.

„Obrazová publikace Chrám Svatého Ducha v životě města a proměnách času vznikla z iniciativy biskupa Dominika Duky k 700. výročí založení chrámu,“ říká majitel vydavatelství a tiskárny Garamon Pavel Kubát.

Kniha popisuje vedle církevních staveb také stavby světské, které v historii města hrály významnou roli. Knihu doplní pamětní medaile 700 let katedrály.
Teologická revue Communio, do níž papež přispívá, pochází ze svitavského nakladatelství Trinitas. „Je to pro nás velká čest. Poctou je i skutečnost, že tato mezinárodní revue u nás vychází,“ vyjádřil se o dárku majitel Trinitas Pavel Sejkora.

Pardubická potravinářská průmyslovka nachystala pro Benedikta XVI. bavorský preclík - VÍCE ČTĚTĚ ZDE. „Papež pochází z Bavorska,“ vysvětlil výběr druhu Václav Martinek, zástupce ředitele školy. „Zprostředkovali to naši absolventi dálkového studia přímo u Dominika Duky,“ říká Martínek.

Choceňská mlékárna bude kraj reprezentovat svými jogurty. Ještě není přesně dohodnuto, které to budou. Mlékárna je pouze česká a funguje sedmdesát let. Zaměstnává téměř stovku lidí.

Trochu jiné postavení bude mít další dárek, chléb od firmy Backaldrin. Jedná se o rakouskou pekárnu. Papežův oblíbený chleba dodávala už při více jeho cestách. Zástupce pekárny, která má sídlo v Kladně, vysvětlila, že se bude jednat vlastně o takový souběh – oni předají dárek zároveň s královéhradeckými.

Královédvorské pivo Tambor se vydalo na cestu k papežovi


Speciální přenoska ve tvaru chrámu obsahuje osm lahví s nefiltrovanou jedenáctkou

BEDŘICH MACHEK

Dvůr Králové/ Jedním z darů, které potěší při nadcházející návštěvě hlavu římskokatolické církve, papeže Benedikta XVI., bude pivo Tambor.

Osm lahví o obsahu 0,7 litru se znakem pivovaru a královéhradecké farnosti včera odpoledne předali majitelé pivovaru Dáša a Nasik Kiriakovští spolu s královédvorským farářem Janem Czekalou biskupovi královéhradecké diecéze, Dominiku Dukovi. Nefiltrovaná „jedenáctka“, která nedávno zvítězila v Žatecké dočesné, se stane společným darem všech tří institucí. Lahve jsou umístěny ve speciální přepravce ze dřeva a skla. Navrhnul a vyrobil ji královédvorský řezbář Vlastimil Hloušek. Má tvar zlatého chrámu.

Biskup Dominik Duka ocenil originalitu společného dárku. „Pivo je typicky českým produktem, který navíc ukazuje i na to, že náš region je zemědělský,“ uvedl biskup. Přítomní se shodli, že v množství především nábožensky zaměřených darů se netradiční „chrám“ plný piva neztratí a naopak může o to víc zaujmout.

Ve čtvrtek převezl automobil dárek do Prahy, kde se dary z jednotlivých krajů shromažďují, aby je před předáním specialisté zkontrolovali. Potom už zamíří královédvorské pivo k papeži.

Pivovar Tambor začal vařit pivo letos. Povedlo se mu v krátké době uspět nejen na mezinárodní soutěži v degustaci piva v Žatci, ale získat si řadu příznivců v řadě míst republiky. Spojení s římskokatolickou farností začalo hned zpočátku, když farář Jan Czekala požehnal prvnímu vaření. Zahájení prodeje nového piva ve městě oznámil zvuk kostelních zvonů.

Ochutnat nefiltrovanou „jedenáctku“ Tambor měli možnost představitelé královéhradecké diecéze při nedávném koncertu v kostele sv. Jana Křtitele. Účastnili se tu světové premiéry uvedení skladby Zvony ze Dvora Králové, kterou napsal český skladatel Otomar Kvěch.