Díky blízkosti královéhradecké fakultní nemocnice obhájila Krajská nemocnice v Pardubicích statut Komplexního kardiovaskulárního centra.

Klinika kardiochirurgie, která je pro kardiocentrum 1. stupně podle ministerstva nezbytná, totiž funguje právě v Hradci, pod jehož patronátem tak budou Pardubice fungovat.

„Ano, právě díky fakultní nemocnici, která kardiochirurgii má, jsme zůstali v síti špičkových kardiovaskulárních pracovišť prvního stupně,“ potvrdila mluvčí pardubické nemocnice Alice Štrajtová Štefková.

Takže oficiálně: Ministerstvo udělilo ve svém věstníku statut Komplexní kardiovaskulární centrum Fakultní nemocnici v Hradci ve spolupráci s Pardubickou krajskou nemocnicí, a.s. a ve spolupráci s firmami Artur KOBLITZ, s.r.o. a Karsko – Troll, s.r.o., a to s platností do 31. 12. 2011.

Podobný úděl vloni stihl i pardubické onkologické centrum. Z první ligy českých onkocenter bylo nejdřív vyřazeno. Po protestech mu byl statut navrácen, ale jen jako spolupracujícího pracoviště hradecké fakultní nemocnice. Tím však získalo zpátky to hlavní – možnost desetimilionových evropských dotací.

O ty naopak asi nenávratně přišla třetí důležitá pardubická klinika – traumacentrum. Tady ministrestvo zdravotnictví negativní výsledky auditu nepřehodnotilo a pracoviště tak spadlo do 2. české ligy.